Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Absolutorium dla Prezydenta

Spis treści

DSC_0064.JPG18 głosami Za przy jednym wstrzymującym prezydent Skarżyska-Kamiennej otrzymał absolutorium na wczorajszej sesji Rady Miasta.

 

 

 

 

Na obrady X Sesji Rady Miasta zostali zaproszeni także nauczyciele i uczniowie skarżyskich szkół, którzy swoją działalnością zasłużyli na szczególne wyróżnienie. Laureatom podziękowania złożyli prezydent Roman Wojcieszek oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dąbrowski.
Uhonorowani zostali:
Michał Mańkowski - nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 2 oraz w II LO w naszym mieście, który swoim udziałem w programie „Jaka to melodia" promował nasze miasto.
Tomasz Sekuła - nauczyciel muzyki w skarżyskim Gimnazjum nr 2 w podziękowaniu za pracę na rzecz uświetnienia obchodów 71 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Rafał Sokołowski - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7, za wysoką lokatę w konkursie gazety Echo Dnia - Belfer Roku
Stefan Sorbian - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 5, za wysoką lokatę w konkursie gazety Echo Dnia - Belfer Roku
Uczniowie: Ewelina Chmielewska, Gabriel Janikowski, Anna Brzozowska, Daniel Leśniak, oraz nauczyciele  Jerzy Gębski i Andrzej Otwinowski za udział w Młodzieżowym Konkursie Wiedzy Morskiej pn Polska Marynarka Wojenna a historia Wybrzeża Polskiego, w którym zdobyli 2 miejsce.
Siatkarki Sandra Żak, Karolina Bilska, Katarzyna Gil, Sylwia Kalwat, Dominika Korus, Kinga Derlatka, Marta Dudzińska, Magda Marcinkowska, Weronika Zawadzka, Wiktoria Franczyk oraz Ada Witkowska - za współzawodnictwo sportowe.
Tego dnia swoje osiągnięcia przedstawili również uczniowiue Gimnazjym nr 2 i 3, którzy wzięli udział w projekcie „ Znani i nieznani". Nad przebiegiem projektu w Gimnazjum nr 1 był nauczyciel historii Piotr Kardyś, a oto uczestnicy: Natalia Rut, Karolina Środa, Anna Szczykutowicz oraz Bartek Czarnota. Nad przebiegiem projektu w Gimnazjum nr 2, był historyk Wiktor Geller, natomiast uczniami biorącymi udział w projekcie byli Agata Świątek, Magda Żak, a także Konrad Kwiecień.
Projekt „Znani i nieznani" realizowany był z funduszu Centrum Edukacji Społecznej, a jego założeniem było promowanie ludzi zajmujących się wolontariatem, we wszystkich aspektach naszego życia.

W dalszej części sesji radni przystąpili do dyskusji nad sprawozdaniem finansowym i sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Skarżysko-Kamiennej.

 


 

Oto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2010 rok.

PANIE  PRZEWODNICZĄCY! WYSOKA RADO!
Na podstawie artykułu 270 ustawy z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych przedkładam Wysokiej Radzie sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Skarżyska-Kamiennej za 2010 rok.
Plan dochodów budżetowych na 2010 rok w uchwale podjętej 21 stycznia 2010r. przewidywał wpływy w kwocie 130 433 028 zł, a plan wydatków - kwotę 170 466 158zł.
W wyniku podjętych przez Radę Miasta uchwał i wydanych przeze mnie zarządzeń na przestrzeni ubiegłego roku zarówno strona dochodowa jak i wydatkowa ulegały zmianom.
Zmiany planowanych dochodów wynikały między innymi:   

  • z konieczności uwzględnienia zmian w wieloletnim planie inwestycyjnym,
  • zwiększenia subwencji oświatowej,
  • ze zwiększenia dochodów i wydatków budżetowych w związku z realizacją różnorodnych programów finansowanych ze środków zewnętrznych,
  • urealnienia zaplanowanych kwot dochodów i wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją zadań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej

Wszystkie zmiany budżetu dokonane w trakcie roku zostały szczegółowo omówione w części opisowej sprawozdania.

Po dokonaniu tych zmian
- planowane dochody wzrosły do kwoty  134 600 049,11
-
planowane wydatki wzrosły do kwoty  174 348 028,76

Dochody 2010 roku zostały zrealizowane w kwocie 116 606 329,16zł co stanowi 86,6% planu i jednocześnie wzrost w stosunku do roku ubiegłego o prawie 8%, a wydatki w kwocie 154 891 950,25zł tj. 88,8% planu.

Plan dochodów w zakresie:
- subwencji został zrealizowany w 100%,
- dotacji celowych zrealizowany w 97,1%,
- dochodów własnych zrealizowany w 84,5%
- środków pozyskanych z obcych źródeł zrealizowany w 64,9 to jest 4 razy więcej niż w roku poprzednim

Należy zwrócić uwagę, że wpływy podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości w 2010 roku wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim o 15% w tym od osób prawnych o ponad 16% , co jest dowodem na to, że w naszym mieście powstają nowe podmioty oraz windykacja zaległości przebiega coraz sprawniej.

Niska realizacja dochodów wystąpiła między innymi w:
- opłacie targowej, ponieważ przejęcie targowisk planowane było w I połowie roku, jednak w związku w przedłużającym się procesem sądowym w sprawie odwołania ówczesnego likwidatora zarządzanie targowiskami Gmina przejęła dopiero do listopada.
-z najmu lokali mieszkaniowych - gminna jednostka budżetowa Zarząd Zasobów Komunalnych od 2008r. rozpoczęła windykację zaległości czynszowych powstałych w przeważającej mierze w okresie funkcjonowania ZBK „Administrator". Mimo odzyskania sporej części zaległych czynszów zaległości niestety jeszcze występują i są one trudne do odzyskania. Część zaległości, w uzasadnionych przypadkach jest rozkładana na dogodne dla najemców raty.

 WYSOKA RADO!

Plan wydatków budżetu Miasta został zrealizowany w 88,8% , w żadnej podziałce klasyfikacji budżetowej nie wystąpiło przekroczenie planu, jednak w niektórych przypadkach wykonanie wydatków znacznie odbiegało od planu i tu postaram się przedstawić państwu szczegółowo przyczyny tego zjawiska.

  • Informatyka 8% - wydatki dotyczyły zadania pod nazwą „e-świętokrzyskie" i obejmowały jedynie realizację studium wykonalności - opóźnienie (7 miesięczne) wynikało z oczekiwania Urzędu Marszałkowskiego na zmianę przepisów w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych,
  • Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa -70% na taki poziom wykonania wydatków ma wpływ ustawowy obowiązek tworzenia rezerwy na zarządzanie kryzysowe, która na szczęście nie musiała być wykorzystana
  • Wydatki wiązane z poborem opłat - 53% tak jak w przypadku niskiej realizacji dochodów w zakresie opłaty targowej wydatki były niższe niż planowane w związku z późnym przejęciem zarządzania targowiskami,
  • Programy polityki zdrowotnej -39% zaplanowane środki przeznaczone były na objęcie szczepieniami konkretnej grupy mieszkańców w przypadku meningokoków -dzieci urodzonych w 2000r, a w przypadku grypy -mieszkańców w wieku powyżej 70 roku życia. Wszyscy chętni, którzy zgłosili się do przychodni zostali zaszczepieni.
  • Oczyszczanie miast i wsi oraz utrzymanie zieleni - odpowiednio 63% i 74% wszystkie zaplanowane zadania zostały wykonane, a oszczędności powstały w związku z wyborem korzystnych ofert postępowaniach przetargowych

W 2010 r. zamierzenia inwestycyjne zostały zrealizowane w 81% , a do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

  • przebudowę skweru L. Staffa,
  • rewitalizację Osiedla Rejów (I etap),
  • budowę boisk : przy Szkole Podstawowej Nr 8 i Zespole Placówek Oświatowych na Borze, oraz przy Gimnazjum Nr 3
  • budowa placu zabaw na Osiedlu Place,
  • budowa sezonowego lodowiska,
  • przeniesienie pomnika Odzyskania Dostępu do Morza wraz z zagospodarowaniem terenu,
  • budowę i przebudowę dróg : Orlej, Spółdzielczej, Świętokrzyskiej, Sikorskiego, Wąskiej, Popiełuszki, Mościckiego, drogi w Osiedlu Dolna Kamienna - I i II etap, w osiedlu Place (Sienkiewicza, Wyspiańskiego, Stokowa)
  • przebudowę układu komunikacyjnego przed dworcem PKP,
  • budowę ciągów komunikacyjnych wraz z odwodnieniem na terenie Szkoły Podstawowej Nr 7,
  • na podstawie porozumień z Powiatem Skarżyskim -przebudowa ulic: 1-go Maja, , Paryskiej, Krasińskiego i Armii Krajowej wraz z budową małego ronda , raz budowa sygnalizacji świetlnej w ul. 1-go Maja i pierwszy krok do najważniejszej inwestycji przyszłości - koncepcja układu komunikacyjnego miasta w obrębie ulic powiatowych i gminnych,
  • na podstawie porozumienia z PKP - budowa urządzeń zabezpieczenia przejazdu kategorii „B" na linii kolejowej Nr 25 w ulicy Krakowskiej
  • wykonanych zostało kilkanaście dokumentacji projektowych na planowane inwestycje drogowe oraz koncepcje rozbudowy i przebudowy ulic: Jodłowej. Żytniej, Grota Roweckiego.

Realizacja planowanych dochodów i wydatków Miasta w 2010r. była zadowalająca, a rok ubiegły można nazwać rokiem inwestycji, ponieważ jedna trzecia wydatków budżetu dotyczyła właśnie wydatków inwestycyjnych.

 Planowany na 2010r. deficyt w kwocie 40 033 138zł liczony po wykonaniu budżetu został zrealizowany na poziomie 38 285 621zł to jest 95% planowanej pierwotnie kwoty.

 PANIE I PANOWIE RADNI!
Szczegółowe sprawozdanie z wykonania dochodów i wydatków zostało przedłożone Panu Przewodniczącemu Rady w ustawowym terminie i pozwoliło Państwu na wnikliwe przeanalizowanie realizacji budżetu Miasta Skarżyska-Kamiennej za 2010 rok.
Sprawozdanie uzyskało również pozytywną , bez żadnych uwag opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, wyrażoną w Uchwale Składu Orzekającego  Nr 29/2011 z 20 kwietnia 2011 roku.
PANIE  PRZEWODNICZĄCY! WYSOKA RADO!
 
Wnoszę  do Wysokiej Rady o przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Skarżyska-Kamiennej za 2010 rok.

 


 

 

***

Radni Rady Miasta udzielili Prezydentowi absolutorium za 2010 rok (18 głosów za, 1 radny wstrzymał się- Konrad Kronig).
Później radni zajęli się głosowaniem nad uchwałami przewidzianymi w porządku obrad, m.in :  ws. wprowadzenia zmian w budżecie miasta na 2011 rok,   ws. wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozy finansowej miasta Skarżyska-Kamiennej na lata 2011-2024, ws.powołania Miejskiego Zespołu do spraw wyboru ławników do Sądu Okręgowego w Kielcach i Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej na kadencję 2012- 2015, ws. przejęcia zadań publicznych związanych z utrzymaniem terenów zieleni miejskiej w pasie drogowym dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej w 2011 r, ws. wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego do spółki pn. Miejskie Usługi Komunalne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej, ws. zmiany Uchwały Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Nr L/54/2010 z dnia 30 czerwca 2010 r. dotyczącej określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta Skarżysko-Kamienna za I półrocze roku kalendarzowego, ws. udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Skarżyskiego, ws. zmiany Uchwały Nr 111/20/2010 Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie określenia stawek jednostkowych dotacji przedmiotowej dla Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej w roku 2011, ws. wyrażenia zgody na przejęcie darowizny użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, niezabudowanych, położonych w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Asfaltowej, ws. nabycia przez Gminę Skarżysko-Kamienna gruntów w poczet gminnego zasobu nieruchomości, położonych w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Ekonomii, ws. oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu nieruchomości gruntowej położonej w Skarżysku-Kamiennej u zbiegu ulic Sokola - Tysiąclecia i ws. uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Skarżysko-Kamienna na lata 2011-2014 z uwzględnieniem lat 2015-2018.
Wszystkie uchwały zyskały poparcie radnych.

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.