Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Warto zobaczyć

Muzeum im. Orła Białego. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku w stylu klasycznego dworku, wybudowanym w latach 30.XIXw. Pod względem ilości zgromadzonych militariów zajmuje drugie miejsce w Polsce.Atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja plenerowa-jedna z najciekawszych i największych kolekcji ciężkiego uzbrojenia licząca ponad 115 eksponatów. Specyfiką Muzeum jest to, że miłośnicy militariów mogą praktycznie na bieżąco obserwować zmiany jakie zachodzą w wyglądzie rekonstruowanych pojazdów

Stałe ekspozycje znajdujące się w pomieszczeniach muzeum upamiętniają m.in. wydarzenia z okresu ostatniej wojny, martyrologię mieszkańców, historię organizacji konspiracyjnych oraz zbrojnych oddziałów Kielecczyzny.

Zalew Rejów o powierzchni 30 ha. Ośrodek Rejów położony jest w lesie, nad dużym zalewem, na rzece Kamionce. Posiada wodny tor wyścigowy, wieżę do skoków, sprzęt pływajacy, plażę strzeżoną, solarium, saunę oraz specjalne miejsce wodnych zabaw dla dzieci.

Pozostałości wielkiego pieca hutniczego z XVIII/XIX w.: fundamenty, mur oporowy, kanał przepustowy (jedyny zachowany gar wielkiego pieca w Staropolskim Okręgu Przemysłowym)

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy. W Skarżyskiej Ostrej Bramie znajdują się piękne witraże, ukazujące Polskich Świętych oraz przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. W kaplicy - Matki Bożej jest ponad 2000 wotów złożonych w podziękowaniu za otrzymane łaski i serduszka od grup pielgrzymkowych. Najdroższym i najcenniejszym jest różaniec i piuska od Jana Pawła II oraz świeca wotywna i ornat od Benedykta XVI. Można ujrzeć dwie świece przekazane przez księdza kardynała Henryka Gulbinowicza i księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka, a także różę poświęconą przez Papieża Jana Pawła II. Rocznie odwiedza Sanktuarium około 70.000 pątników.

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 1923 r. zlokalizowany przy Alei Niepodległości. Obiekt w stylu neogotyckim.

Drewniany Kościół pw. św. Józefa z 1928 r. przy ul. Legionów 64 w dzielnicy Zachodnie. Obok kościoła pomnik upamiętniający wizyty poety L. Staffa.

Cmentarz rzymskokatolicki z ok. 1885 r. przy ul. Cmentarnej

Cmentarz żydowski z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się tam od 20-100 nagrobków, większość w dobrym stanie, najwcześniejszy pochodzi prawdopodobnie z roku 1915.

Dróżniczówka - zabytkowy budynek mieszkalno – administracyjny urzędnika drogowego z końca XIX w. przy ulicy Krakowskiej 171. Na terenie posesji znajduje się zabytkowa studnia kuta w wapieniu muszlowym, gdzie zachodzą silne procesy krasowe.Dziś Skarżyska dróżniczówka jest zajmowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Budynek będzie dalej służył tym celom dla których został wybudowany.

bip
 

um

um

mbti um