Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Rekreacja i aktywne spędzanie czasu w mieście

Gmina Skarżysko-Kamienna oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Mieszkańcy naszego miasta, a także nasi goście mogą korzystać z  różnych form aktywnego wypoczynku. 

Szlaki piesze

SZLAK ŻÓŁTY 27 km – prowadzi z Dworca Głównego PKP na północ, wielkim łukiem wokół zachodniej strony miasta do stacji PKP w Skarżysku Zachodnim.
Ważne miejsca na szlaku to: leśny cmentarz partyzancki, Wzgórze Niekłańsko-Bliżyńskie, mogiła na Brzasku, mogiła na Borze, pomnik „Jędrka”, Góra Baranowska, mogiła hubalczyka, pomnik powstańców z 1863r., Muzeum im. Orła Białego, ruiny wielkiego pieca i tama na rzece Kamionce.

SZLAK ZIELONY 20 km – ze stacji w Skarżysku Zachodnim prowadzi przez duże kompleksy leśne Puszczy Świętokrzyskiej na Wykus, częściowo przez tereny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Podążając tym szlakiem można m.in. zwiedzić Muzeum im. Orła Białego oraz obejrzeć pozostałości zakładu przemysłowego w Rejowie i pomnik powstańców z 1863 r.

SZLAK NIEBIESKI 81 km – prowadzi od cmentarza partyzanckiego za Pogorzałem w kierunku zachodnim przez lasy Garbu Gieleniowskiego, rezerwat modrzewi „Ciechostowice”, wsie Łazy i Majdów, rezerwat geologiczny „Piekło Niekłańskie”, a stąd przez miejscowości: Furmanów, Starą Kuźnię, Końskie do Muzeum Techniki w Sielpi Wielkiej na zalewem na rzece Czarnej, następnie przez Jóźwików, Gruszkę obok Muzeum Partyzanckiego do Kuźniak.

SZLAK ZIELONY 26 km – prowadzi z Bliżyna do Zagnańska przez masyw Puszczy Świętokrzyskiej i częściowo przez tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego z pomnikami przyrody nieożywionej „Piekło Dalejowskie” i „Brama Piekielna”, rezerwatem „Świnia Góra”, legendarnym dębem „Bartkiem”.

Szlaki rowerowe

SZLAK NIEBIESKI (Transwojewódzki szlak rowerowy Lwów-Berlin)
Prowadzi od strony Wąchocka i Marcinkowa gruntową drogą wzdłuż rzeki Kamiennej, lasem obok stadniny koni fiordzkich „Stary Młyn” do Szczepanowa, następnie przez m. Skarżysko-Kamienna, ul.3-go Maja, ul.Marsz.J.Piłsudskiego przez wiadukt, al.Niepodległości, ul.Legionów, ul.Staffa do Rejowa, ul.Słoneczną przez drogę K7, ul. J.Kilińskiego i dalej drogą pożarową nr 1 przez Kamienną Górę do polany Kruk, duktem leśnym przez Górę Czerwoną i Rezerwat „Dalejów” do wsi Jastrzębia, przez Bliżyn ul.Zafabryczną i Kolejową w kierunku Majdowa, Huciska i Niekłania.

SZLAK ŻÓŁTY Prowadzi od strony Bliżyna i Zagórza przez ul. Ponurego , ul.Legionów , ul.Metalowców, ul. K.C.Norwida, ul. St.Konarskiego, ul. A.Grottgera, ul.Wileńska, ul.Armi Krajowej, ul.Z.Krasińskiego, ul.St.Okrzei, ul.J.Słowackiego ( w drugą stronę J.Słowackiego, ul. Tysiąclecia, ul. Z.Krasińskiego), al.Niepodległości, ul.Marsz.J.Piłsudskiego, ul.11-go Listopada, ul.3-go Maja, ul. Piękna droga leśna k. Szczepanowa i stadniny „Stary Młyn” w kierunku Wąchocka

SZLAK CZARNY 25 km.- prowadzi od przystanku kolejowego Skarżysko Zachodnie, ul. Sportową na Rejów obok Muzeum im. Orła Białego, dalej gruntową drogą leśną wzdłuż zalewu do Suchedniowa, Stokowca i Wierzbki, stąd drogą leśną do Dobrej Dróży i wdłuz zalewu lasem do Mostek.

W mieście funkcjonuje „Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji "Rejów" położony wśród sosnowych lasów, nad zalewem na rzece Kamionce. Jest to dobrze wyposażony obiekt letniskowy o doskonałym mikroklimacie oferujący atrakcyjne warunki letniego wypoczynku. Dla amatorów wody - sprzęt pływający, wieżę do skoków, miejsca wodnych zabaw dla dzieci, strzeżoną plażę, możliwość uprawiania sportów wodnych.

Na gości czekają pokoje gościnne, kawiarnia, restauracja, klub nocny z dyskoteką, sala ćwiczeń, sauna i solarium.

W granicach miasta znajduje się ponadto zbiornik wodny na rzece Bernatce.bip
 

um

um

mbti um