Zapraszamy do Skarżyska
Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku.
Skarżysko-Kamienna jest 50-tysięcznym miastem położonym w północnej części województwa świętokrzyskiego na przecięciu głównych szlaków drogowych i kolejowych z Warszawy do Krakowa i z Łodzi do Rzeszowa. Rozciąga się malowniczo w dolinie rzeki Kamiennej i dolinach jej dopływów oraz na okalających je wzniesieniach. Najwyższe ze wzgórz wznoszą się ponad 100 m nad dolinę co nadaje miastu nieco górskiego charakteru. Bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu zawdzięczamy wyjątkowemu położeniu geograficznemu. Na terenie miasta zbiegają się granice trzech regionów fizyczno-geograficznych: Garbu Gielniowskiego, Płaskowyżu Suchedniowskiego i Przedgórza Iłżeckiego. Dzięki temu w Skarżysku i okolicy wyznaczono kilkanaście atrakcyjnych szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej. Szlaki prowadzą przez tereny zalesione o składzie drzewostanu nie spotykanym w żadnym innym miejscu w Polsce. Możemy tu rozpoznać około 20 z 40 gatunków drzew lasotwórczych, dla których naturalnym środowiskiem występowania jest obszar naszego kraju.
W Skarżysku-Kamiennej mamy kilka ciekawych obiektów kultury materialnej. Warto zobaczyć Muzeum Orła Białego, którego największym atutem jest, drugi co do wielkości w Polsce, zbiór militariów, w części eksponowany plenerowo.
Od 1989 roku istnieje Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, a w nim, jedyna w Polsce, replika wileńskiej Ostrej Bramy. Rocznie Sanktuarium odwiedza blisko 200 tysięcy pątników, dla których zapewnione są noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma.
Koneserzy mogą podziwiać liczne przykłady budownictwa przemysłowego i kolejowego z końca XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku. Szczególnie interesujące są budynki willowe dla kadry inżynierskiej i wielorodzinne dla pracowników Państwowej Fabryki Amunicji, wznoszone w latach 20 i 30-tych ubiegłego wieku.
Wyjątkowym, wręcz magicznym miejscem jest rezerwat archeologiczny Rydno, kryjący ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat – od łowców reniferów po czasy wpływów rzymskich. Odkryto tu m.in. kopalnię hematytu z okresu kultury magdaleńskiej uznawaną za najstarszą w Europie i liczne warsztaty produkcyjne narzędzi krzemiennych. Z hematytu wyrabiano czerwony barwnik używany jako atrybut ówczesnych wierzeń i obrzędów. W wiekach późniejszych rudy żelaza były podstawą silnie rozwiniętego hutnictwa. Obok Muzeum Orła Białego zachowały się duże fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca.
Zabytkiem z tego okresu jest również kamienny próg przelewowy tzw. „przewał staszicowski” z zakładu wielkopiecowego Bzin.
Skarżysko-Kamienna stanowi bardzo dobrą bazę wycieczek w region świętokrzyski. Dysponuje zapleczem noclegowym o zróżnicowanym standardzie i rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, co zapewnia czynny wypoczynek w bliskim kontakcie z piękną przyrodą. W niewielkiej odległości (nie dalej niż 20 km) znajdują się m.in: Wąchock z opactwem Cystersów, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Klasztor w Świętej Katarzynie i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica, a także zabytkowy Szydłowiec i nowoczesne Centrum Usług Satelitarnych w Psarach.
Zapraszam do Skarżyska-Kamiennej
Prezydent Miasta
Konrad Krönig