Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Wprowadzono podwyższony stopień alarmowy BRAVO-CRP dla polskiej cyberprzestrzeni

Do poziomu BRAVO-CRP podniesiono na czas Światowych Dni Młodzieży stopień alarmowy związany z cyberprzestrzenią (czyt. siecią i usługami w internecie) na terenie Polski. Premier podniosła także ogólny stopień alarmowy do poziomu ALFA. Podwyższone poziomy obowiązują od 21 lipca do 1 sierpnia do godziny 23:59.
 


Stopnie alarmowe w Polsce
Premier Polski może wprowadzić jeden z 4 stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie występują także w wersji CRP, czyli dla „cyberprzestrzeni” (czyt. sieci i usług internetowych).
Wprowadzony stopień ALFA oznacza „ogólne ostrzeżenie” ze względu na pozyskanie informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego, którego „rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia”. Organy administracji publicznej muszą prowadzić wzmożone kontrole miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności oraz na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom, w przypadku zaistnienia incydentu takiego jak np. znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy zastrzeżenia do podejrzanie zachowujących się osób. Dodatkowo, administracja publiczna musi wykonać przegląd swoich instalacji alarmowych i procedur ewakuacji.
Stopień alarmowy ALFA był już raz wprowadzony w Polsce w czasie EURO 2012. Donald Tusk ogłosił go po tym, jak na Bugu zatrzymano łódkę z materiałami wybuchowymi i telefonem komórkowym zawierającym zdjęcia stadionu narodowego.
Stopień BRAVO-CRP oznacza zwiększone ryzyko ataku na państwowe systemy teleinformatyczne, bez podania dokładnie, o które chodzi. Jak czytamy w załączniku do zarządzenia PRM z 2 marca 2016 roku administracja publiczna jest zobligowana do:
  • Zapewnienia dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, a także wprowadzenia dyżurów w trybie alarmowym dla osób podejmujących decyzję w sprawach bezpieczeństwa IT
  • Sprawdzenia aktualnego stan bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej i oceny wpływu zagrożenia na bezpieczeństwo, a także wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa.
W przypadku podniesienia poziomu do CHARLIE lub DELTA (ostatni z nich oznacza atak terrorystyczny lub wysoki stopień przygotowywań do niego), MSWiA na wniosek szefa policji lub ABW może zakazać zgromadzeń publicznych na terenach objętych tym stopniem alarmowym, a w przypadku cyberprzestrzeni (czyt. państwowych sieci i systemów teleinformatycznych) przygotować się do wprowadzenia planów awaryjnych i planów ciągłości działania.
Stopnie alarmowe:
http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/Zalacznik-nr-1.pdf
 
 

bip
 

um

um

mbti um