Dar pamięci i pojednania
Gimnazjaliści: Kamil Gostomski i Mateusz Gregiel wraz z prezydentem Skarżyska Romanem Wojcieszkiem reprezentowali nasze miasto na uroczystości 69. rocznicy deportacji do Auschwitz I transportu polskich więźniów. Była to dla uczniów dodatkowa nagroda za zwycięstwo w konkursie na prezentację multimedialną „Miejsca pamięci poświęcone martyrologii mieszkańców Skarżyska-Kamiennej”. Album zrobiony z połączenia tych prezentacji był prezentem od skarżyskiej młodzieży dla władz Oświęcimia.
Głównym jednak darem skarżyskiej delegacji był Kamień Pamięci i Pojednania, który zostanie złożony na Kopcu Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu.
Akcję wznoszenia kopca zainicjowali w 2007 r. byli więźniowie z pierwszego transportu do Auschwitz. Głównym autorem idei był prof. Józef Szajna, który pragnął w ten sposób uczcić pamięć pomordowanych w Oświęcimiu. Dla byłych więźniów kopiec miałby być testamentem dla potomnych z przesłaniem pojednania na rzecz pokoju na świecie. W akcję wznoszenia kopca włączyło się wielu przedstawicieli władz lokalnych z całego świata. Prezydenci, burmistrzowe, merowie wielu europejskich miast przybywają od dwóch lat do Oświęcimia by dołożyć swój kamień w celu budowania pokoju na świecie i podtrzymywaniu pamięci o tragicznych dziejach naszej historii.
Dostrzegając szczytne cele przyświecające temu przedsięwzięciu Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek postanowił dołączyć się do akcji składając kamień pamięci i pojednania. Kamień złożony w darze to biało-czerwowny piaskowiec, który jest lokalną skałą występującą na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej. Wewnątrz kamienia znalazła się ziemia zaczerpnięta ze zbiorowych mogił: na Brzasku – 765 zamordowanych, Borze – 365 zamordowanych i z terenu byłego obozu pracy HASAG znajdującego się w Zakładach Metalowych MESKO. Obóz pochłonął w latach 1942-1944 około 35.000 istnień ludzkich.
Skarżyska delegacja otrzymała od prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka gratulacje i podziękowanie.
- Delegacja reprezentująca nasze miasto była drugą w historii delegacją w skład której wchodziła młodzież, a pierwszą, która przywiozła urnę z prochami pomordowanych celem złożenia jej na kopcu pamięci i pojednania – powiedział prezydent miasta Roman Wojcieszek.