Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Straż Miejska - bliżej obywateli

straz miejska sko-kam [].JPGStraż miejska jest umundurowaną formacją służb tworzoną przez Radę Miasta mająca na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta i gminy.

Aby skutecznie wypełniać swoje cele i zadania (opisane tutaj) skarżyska Straż Miejska za najważniejsze priorytety pracy uznała szybkie i skutecznie reagowanie oraz dynamikę działań na sygnalizowane przez mieszkańców potrzeby.

W wyniku przyjmowanych zgłoszeń Straż Miejska interweniuje między innymi wobec osób popełniających wykroczenia przeciwko porządkowi w miejscach publicznych, porządkowi i higienie na targowiskach. Funkcjonariusze podejmują też szereg interwencji wobec osób nietrzeźwych, przeciwdziałają zakłóceniom porządku w okolicy placówek sprzedających alkohol oraz interweniują w stosunku do osób popełniających  wykroczenia komunikacyjne i wykroczenia jakich dopuszczają się osoby nieletnie.

Podczas pełnienia swoich obowiązków niezwykle ważny dla Straży Miejskiej jest kontakt z mieszkańcami, który utrzymywany jest dzięki pracy rewirowych. Dlatego w dzielnicach wprowadzono stałe patrole.

Współpraca mieszkańców z funkcjonariuszami zaowocowała zwiększeniem zaufania do Straży Miejskiej, przez co mieszkańcy zgłaszają więcej informacji o naruszeniach porządku prawnego jak np. zaśmiecanie miejsc ogólnodostępnych w naszym mieście, niszczenie mienia komunalnego, agresji młodzieży, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i innych tego typu zagrożeniach, czując w Straży Miejskiej oparcie i pomocną dłoń.

Jedną z najbardziej istotnych form działalności Straży Miejskiej jest działalność prewencyjna, sam fakt obecności mundurowych w wielu miejscach jest wystarczający, aby nie dochodziło do zakłóceń porządku i spokoju publicznego. Do zadań prewencji należy także działalność dydaktyczno-wychowawcza we wszystkich szkołach podstawowych, która Straż Miejska stara się realizować w szerokim zakresie. W tym przypadku stwierdzenie, że „tam gdzie są strażnicy nic się nie dzieje” jest oznaką prawidłowo pełnionej służby i potwierdzeniem dobrego wykonywania powierzonego zadania.

Za priorytet funkcjonariusze Straży miejskiej uważają również informowanie kompetentnych służb o    zauważonych awariach w sieci ciepłowniczych, telekomunikacyjnych, wodnosanitarnych., energetycznych i gazowych, a także zabezpieczenie takiego miejsca do czasu przybycia tych służb.

Ważne jest by poszczególne służby mundurowe współdziałały ze sobą by móc należycie zapewnić utrzymanie porządku na terenie naszego miasta. Straż miejska nawiązała wiec aktywną współpracę z policją. Praktyczna realizacja współpracy polega przede wszystkim na wspólnych patrolach Straży Miejskiej i Policji oraz wspólnych działaniach porządkowych w celu zapewnienia spokoju i porządku w miejscach zgromadzeń, imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych, a także innych miejscach publicznych.

Reagowanie na popełnione wykroczenia niestety nie zapobiega im. Dlatego Straż Miejska prowadzi w tym kierunku profilaktykę na szeroką skalę. Profilaktyka jest ważnym elementem zapobiegania negatywnym zjawiskom, jak również proponuję alternatywne formy działania. W związku z tym pod koniec roku szkolnego Straż Miejska  przeprowadziła pogadanki w szkołach podstawowych na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym mającym na celu:
1. Zaprezentowania uczniom Straży Miejskiej jako formacji umundurowanej.
2. Przypomnienie podstawowych pojęć związanych z ruchem pieszych.
3. Zapoznanie z podstawowymi znakami drogowymi.
4. Przypomnienie zasad obowiązujących pieszych podczas korzystania z drogi w mieście i poza miastem.
5. Przekazanie informacji na temat karty rowerowej.

Straż Miejska uznała także za zasadne aktywne włączenie się w akcje "Czyste miasto”.   Przy współpracy z odpowiednimi jednostkami, mieszkańcami, wspólnotami strażnicy miejscy dążą do poprawy estetyki miasta poprzez:
-doprowadzenie do przestrzegania przez właścicieli posesji prywatnych, przepisów porządkowych,poprawa estetyki osiedlowych ulic oraz terenów zielonych,
-utrzymanie czystości i sprawności urządzeń na placach zabaw w tym doprowadzenie do wymiany piasku w piaskownicach,
-kontrola i doprowadzenie do likwidacji tzw. dzikich wysypisk śmieci oraz ujawnianie i karanie sprawców ich tworzenia się,
-zwracanie uwagi na problem bezpańskich psów i psów prowadzanych bez nakazanych środków ostrożności (bez smyczy i kagańca) przez ich właścicieli.

Poza zadaniami wynikającymi z ustawy i aktów prawa miejscowego, komendant Straży Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej Ryszard Radomski stara się wprowadzić szereg programów profilaktycznych, które Straż Miejska będzie realizować samodzielnie bądź przy współpracy z Policją. Straż miejska dąży w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa miasta. W skład tych programów wchodzą m. in. : „Bezpieczna droga do szkoły”, „Nietrzeźwość zero tolerancji”, „Bezpieczne parkingi”, „Bezpieczna droga”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje”.

straz miejska - przyjazna [].JPG

Całość pracy Straży Miejskiej ściśle związana jest ze  służbą na rzecz miasta i jego mieszkańców. Straż powinna spełniać służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wynikającej z poszanowania godności i praw obywateli. W tym komendant straży kładzie szczególny nacisk  na to, aby poszczególni funkcjonariusze wykazywali się odpowiednimi cechami osobowości i umiejętnościami, przede wszystkim powinni się wyróżniać: uczciwością, praworządnością, życzliwością i umiejętnością. Powinni też z chęcią nieść pomoc i wykazywać się odpowiedzialnością i wysokim stopniem kultury osobistej. W swej pracy strażnicy muszą być kompetentni i umiejętnie rozwiązywać konflikty i problemy społeczne. Do tego też Straż Miejska dąży. Ogromną rolę, jeżeli chodzi o wizerunek, odgrywają patrole piesze, które mają bezpośrednią styczność ze społeczeństwem. Dlatego Straż Miejska dąży do tego, by patroli pieszych w naszym mieście było w miarę możliwości jak najwięcej.

Straż Miejska w naszym mieście może się poszczycić wieloma nowatorskimi programami, które z powodzeniem są realizowane i wdrażone dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców. Do najciekawszych pomysłów jakim może poszczycić się nasze miasto i Straż Miejska są:

1.Kartki – widokówki dla rodziców nieletnich.
2.Żółte kartki (jako pouczenia)
3.Rewirowy roku 2008 (wybierali mieszkańcy Skarżyska).
4.Wspólne rewiry i dzielnice z Policją.
5.Wspólne służby rewirowych i dzielnicowych w swoich rewirach i dzielnicach.
6.Wspólne patrole prewencyjne w godzinach nocnych w weekendy  w godz. od 22.00 do 2.00.
7.Spotkania z Radami Osiedlowymi i rewirowymi.
8.Telefon (510-559-987) dla głuchoniemych pod, którym głuchoniemi mogą wysłać sms-a.
9.Pozyskanie dwóch strażników w wyniku zlikwidowania służby nocnej na dyżurce U.M.
- dwóch strażników wykorzystaliśmy do prowadzenia patroli pieszych na terenie miasta.
10. Przyjęto trzech nowych strażników likwidując dwa wakaty.        
11. Straż Miejska prowadzi zajęcia z Ruchu drogowego w przedszkolach i szkołach podstawowych w klasach od I do III.
12. Wprowadzono wizytówki dla Straży Miejskiej w Skarżysku-Kam.
13. Współpraca z mediami na terenie miasta oraz Radiem Kielce.
      Apele i odezwy do mieszkańców miasta.
14. Opracowano i wdrożono do realizacji programy;
- „Bezpieczna droga do szkoły”,
- „Nietrzeźwość zero tolerancji”,
- „Bezpieczne ferie”,
- “Bezpieczne wakacje”,
- „Dzikie wysypiska śmieci”,
- „Wandalizm”,
- „Bezdomny zimą”.


Jeżeli chodzi o nowatorski program “Najlepszego i najpopularniejszego rewirowego roku 2008 roku”, to  spotkał się on z szerokim zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszego miasta. 06.03.2009 roku Komendant Straży Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej Ryszard Radomski bierze udział w spotkaniu komendantów z różnych miejscowości. Pan Radomski został poproszony o zaprezentowanie podczas tego spotkania założeń dotyczących konkursu na  “Najlepszego i najpopularniejszego rewirowego roku 2008 roku”. Możemy się więc poszczycić pomysłowością i nowatorstwem prowadzonych przez naszą Straż Miejską programów i podziękować naszym strażnikom za wkład i trud w zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Skarżyska.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.