Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Pomnik Powstania Styczniowego wkrótce będzie jak nowy

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uczczona zostanie m.in. przy odnowionym pomniku pamięci Powstania Styczniowego w skarżyskim Rejowie. Muzeum im. Orła Białego, które uzyskało na ten cel pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęło prace renowacyjne. Efekty zobaczymy już wkrótce.

 

 
 
 
15 lipca Muzeum im. Orła Białego podpisało stosowną umowę z MKiDN, zabezpieczając również wkład własny na wykonanie zadania. Aktualnie trwają prace przy demontażu metalowych elementów i piaskowaniu pomnika. Na jego cokół wróci orzeł wykonany z materiału, który nie będzie stanowił pokusy dla zbieraczy złomu, czy zwykłych złodziei.
 
Muzeum czyni starania, by przedstawienie odnowionego pomnika było jednym z elementów obchodów niepodległościowych w listopadzie tego roku.
 
Przypomnijmy, że pomnik postawiono w 100. rocznicę wybuchu powstania 1863 roku. Niedaleko tego miejsca 2 lutego 1863 roku Powstańcy pod wodzą Dionizego Czachowskiego z korpusu gen. Mariana Langiewicza odnieśli zwycięstwo nad oddziałami rosyjskimi. Lokalna tradycja zaś wiąże to miejsce z represjami na lokalnej ludności za udział w powstaniu.
 
Źródło: Muzeum im. Orła Białego | www.muzeum.skarzysko.pl

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.