Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Prezydent Łodzi gościem prezydenta Skarżyska-Kamiennej

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi była dzisiaj gościem prezydenta Skarżyska-Kamiennej, Konrada Kröniga. Spotkanie było okazją do wymiany samorządowych doświadczeń i spostrzeżeń oraz do rozmowy o wyzwaniach, z jakimi muszą sobie obecnie radzić samorządy.

 

 

 

 

 

Po spotkaniu w gabinecie prezydenta, przed Urzędem Miasta odbył się krótki briefing prasowy.
 
– Rozmawialiśmy o realiach pracy w samorządzie. Co prawda trudno porównywać Łódź - trzecie co do wielkości miasto w Polsce - do Skarżyska, ale problemy mamy bardzo podobne. Mieliśmy okazję wymienić się cennymi doświadczeniami i spostrzeżeniami – mówił prezydent Skarżyska-Kamiennej.
 
Włodarze rozmawiali między innymi o sytuacji finansowej miast w dobie koronawirusa oraz nowych wyzwaniach, które stają przed gminami.
 
- Sytuacja samorządów jest bardzo trudna. Na samorządy nakładane są nowe zadania, w ślad za którymi nie idzie pełne finansowanie - mówiła Hanna Zdanowska podkreślając, że w takiej sytuacji miasta muszą niejednokrotnie rezygnować z planowanych inwestycji i inicjatyw. - To zaciskanie pasa – które postępuje w związku ze skalą wydatków i zmniejszonymi wpływami do naszych budżetów – powoduje, że samorządy stają się zagrożone. Nie możemy na to pozwolić - dodawała.
 
Prezydenci wymienili się również doświadczeniami przy realizacji budżetu obywatelskiego, z którego w tym roku (z uwagi na pandemię koronawirusa, a co za tym idzie zmniejszone wpływy do budżetu) wiele miast musiało zrezygnować. W Łodzi budżet obywatelski został okrojony, w Skarżysku czasowo zawieszony. Prezydent Konrad Krönig, który był inicjatorem wprowadzenia procedury budżetu obywatelskiego w mieście, zadeklarował w czasie briefingu, że będzie on ponownie realizowany po ustaniu pandemii. Prezydenci miast: Skarżyska-Kamiennej i Łodzi zgodnie podkreślili, że jest to bardzo ważny element obywatelskiej aktywności.
 
W spotkaniu prezydentów Hanny Zdanowskiej i Konrada Kröniga uczestniczyła również posłanka ze Skarżyska-Kamiennej, Marzena Okła-Drewnowicz, która po spotkaniu podkreślała, że takie rozmowy i dobra współpraca są bardzo ważne, ponieważ przyczyniają się do rozwoju.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.