Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Po rekrutacji do projektu „Dekalog rodziny"

Miło nam zawiadomić, że do zakończeniu rekrutacji do realizacji projektu zakwalifikowano 127 dzieci (68 dziewcząt i 59 chłopców). To o 27 osób więcej, niż zakładano w projekcie.
 
Rozszerzenie oferty wsparcia świetlic oferowane w ramach projektu realizowane będzie w sześciu świetlicach środowiskowych z terenu miasta Skarżyska- Kamiennej dla dziewcząt i chłopców biorących udział w systematycznych zajęciach świetlicowych:
- Integracyjnym Ognisku Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- 19 dzieci;
- świetlicy Ostra Brama- 17 dzieci;
- świetlicy Józef- 20 dzieci;
- świetlicy Caritas NSJ- 19 dzieci;
- świetlicy "U Alberta"- 23 dzieci;
- świetlicy Franciszkańskiej- 30 dzieci.
Ponadto wsparciem objęte zostaną osoby z otoczenia dzieci- 55 osób (48 kobiet, 7 mężczyzn)- to o 5 osób więcej, niż pierwotnie zakładano oraz 14 wychowawców (11 kobiet i 3 mężczyzn)- o 2 więcej, niż zakładano.
Przypominamy, że projekt „Dekalog rodziny” będzie realizowany od 1stycznia do 31 grudnia 2020r.
Zaplanowane działania realizowane będą w odniesieniu do 3 grup docelowych:
1. Dzieci-dziewcząt i chłopców uczęszczających do świetlic w zakresie rozwijania kluczowych kompetencji, w tym:
- kompetencji osobistych, społecznych- zajęcia z psychologiem- trening kompetencji życiowych
(z uwzględnieniem tematyki równości szans i niedyskryminacji);
- kompetencji obywatelskich- zajęcia z prawnikiem „prawo dla dzieci” (m.in. prawa dzieci,
jak je chronić, gdzie zgłosić się po pomoc, bezpieczeństwo w sieci, równość szans
i niedyskryminacja- czym jest jak reagować w przypadku jej nieprzestrzegania);
- kompetencji w zakresie przedsiębiorczości- konsultacje z doradcą zawodowym dla grupy starszych dzieci (13 lat i powyżej- istotne z uwagi na diagnozę predyspozycji zawodowych przed podjęciem decyzji o kierunku dalszej nauki);
- kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej- zaplanowano blok warsztatów profilaktycznych dla dzieci obejmujących zagadnienia m.in. z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom, agresji, komunikacji- konkretna tematyka warsztatów dostosowana będzie do grupy docelowej w oparciu o wyniki rozmów diagnostycznych i weryfikacji obszarów problemowych określonych w Indywidualnym Planie Wsparcia;
Ponadto:
- warsztaty z zakresu bezpieczeństwa z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej;
- z uwagi na fakt, że większość dzieci pochodzi z rodzin o bardzo niskich dochodach w rodzinie, które nie są w stanie w sposób atrakcyjny zapewnić czasu wolnego dzieciom, w ramach projektu zaplanowano organizację zimowiska w okresie ferii zimowych oraz półkolonii w czasie wakacji
z elementami programów profilaktycznych.
2. Ich otoczenia- rodzin (m.in. rodziców, opiekunów, rodzeństwa) w zakresie: warsztatów kompetencji rodzicielskich, dostępu do systematycznego poradnictwa psychologa, prawnika, terapeuty uzależnień- zgodnie z IPW.
3. Wychowawców bezpośrednio pracujących z dziećmi i młodzieżą w świetlicach w zakresie podnoszenia wiedzy i kompetencji z zakresu metod i technik pracy socjoterapeutycznej, skutecznej interwencji w sytuacji konfliktu, przeciwdziałania uzależnieniom, pomocy dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych. Zdobyta wiedza ma przyczynić się do wzrostu kompetencji wychowawców oraz przełożyć się w przyszłości na możliwość samodzielnego prowadzenia oddziaływań profilaktycznych przez wychowawców bez konieczności zatrudnienia dodatkowej specjalistycznej kadry. Dodatkowo zorganizowane zostanie szkolenie z zakresu równości szans i niedyskryminacji- czym jest, jak reagować w przypadku jej nieprzestrzegania.
 
Projekt „DEKALOG RODZINY” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.