Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

12 miesięcy wytężonej pracy – podsumowanie roku prezydentury

4 listopada mija rok od II tury wyborów, w których mieszkańcy Skarżyska ponownie wybrali na prezydenta miasta Konrada Kröniga. - Za nami 12 intensywnych miesięcy, które skłaniają mnie do podsumowań, a jednocześnie podtrzymania deklaracji dalszej ciężkiej pracy na rzecz naszego miasta i mieszkańców – mówi prezydent Skarżyska-Kamiennej. Co udało zrobić przez pierwszy rok bieżącej kadencji?
 

 

 

PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY WIADUKTU – MIASTO LIDEREM PROJEKTU O WARTOŚCI 44,5 MLN ZŁ
Trwają prace przygotowawcze do budowy wiaduktu nad torami i przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego, zakupu autobusów, budowy ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów miejskich. Powiat – który jest partnerem miasta w realizacji tego projektu – jest na etapie opracowywania dokumentacji technicznej pod budowę wiaduktu. Przypomnijmy, że ta ogromna inwestycja realizowana będzie z dofinansowaniem (ponad 36 mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
 
SKATEPARK W BUDOWIE – WARTOŚĆ INWESTYCJI PONAD 8,7 MLN ZŁ
W marcu prezydent Skarżyska-Kamiennej podpisał umowę z wykonawcą, wybranym w drodze przetargu na zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej na Zachodnim. Obecnie widać już efekty prac – powstaje tam między innymi skatepark, tory pumptrack, kompleks boulderowy, plac zabaw, budynek wielofunkcyjny ze świetlicą środowiskową, parkingi i droga dojazdowa. Inwestycja zakończy się po wakacjach 2020 roku. Jest ona elementem dużego projektu pod nazwą „Rewitalizacja osiedli Zachodnie i Dolna Kamienna w Skarżysku-Kamiennej”.
 
PRZEDSZKOLE PO REMONCIE – WARTOŚĆ PRAC PONAD 1,6 MLN ZŁ
Innym elementem rewitalizacji był remont Przedszkola Publicznego nr 1 na Dolnej Kamiennej. Inwestycja już się zakończyła – przedszkole za sprawą termomodernizacji zyskało nowy wygląd zewnętrzny, zmienił się również teren wokół, na którym powstał nowy plac zabaw i ścieżka edukacyjna.
 
DOFINANSOWANIE NA TERMOMODERNIZACJĘ – INWESTYCJA ZA PONAD 7 MLN ZŁ
Gmina podpisała preumowę na dofinansowanie kwotą niemal 5,5 mln zł z RPO województwa świętokrzyskiego do kolejnego etapu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Termomodernizacja obejmie: Przedszkole Publiczne nr 7, Szkołę Podstawową nr 9, Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Publicznych nr 4 oraz Urząd Miasta. Po przygotowaniu dokumentacji projektowej, w 2020 roku przyjdzie czas na realizację tych inwestycji.
 
MODERNIZACJA OŚWIETLENIA Z DOFINANSOWANIEM – PROJEKT O WARTOŚCI 8,7 MLN ZŁ
Dobrą informacją, otrzymaną w minionych miesiącach, jest także fakt uzyskania przez gminę niemal 7 mln zł dofinansowania z RPO województwa świętokrzyskiego na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie LED. Projekt, którego realizacja właśnie się rozpoczyna, potrwa do końca 2021 r. Do tego czasu wymienionych będzie ok. 4 tys. 700 opraw oświetleniowych wraz z osprzętem.
 
REMONT BIBLIOTEKI – ZADANIE ZA NIEMAL 1 MLN ZŁ
Wiosną rozpoczął się kompleksowy remont Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Efekty prac będziemy mogli ocenić już wkrótce, po uroczystym otwarciu placówki po remoncie. Dzięki niemu biblioteka zupełnie się odmienia – przeszła termomodernizację, wymianę instalacji, remont kotłowni wraz z wymianą pieca, a także przebudowę pomieszczeń wewnątrz budynku. Na zadanie pozyskane zostało dofinansowanie z Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
 
NOWY BLOK SOCJALNY WYBUDOWANY – KOSZT NIEMAL 5 MLN ZŁ
W drugiej połowie roku do użytku oddany został nowo wybudowany przez gminę trzykondygnacyjny budynek z lokalami socjalnymi. W bloku znajduje się 36 mieszkań. Inwestycja realizowana była przy dofinansowaniu pozyskanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
MCDONALD'S W SKARŻYSKU
W maju miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż miejskiej działki przy ulicach Konarskiego i Piłsudskiego. Nabywcą nieruchomości została spółka McDonald´s Polska. Dobrą informacją jest nie tylko to, że po blisko dwóch latach starań i rozmów z inwestorem, władzom miasta ostatecznie udało się przyciągnąć go do Skarżyska, ale również fakt, że działka sprzedana została w przetargu za kwotę 1 mln 700 tys. zł netto, przy cenie wywoławczej wynoszącej 1 mln 084 tys. 637 zł netto.
 
INWESTYCJE NA OSIEDLACH
Obok planowanych i już prowadzonych dużych zadań inwestycyjnych, w minionych miesiącach wykonanych zostało kilka mniejszych, istotnych dla mieszkańców zadań. Przy Szkole Podstawowej nr 7 powstało boisko o naturalnej nawierzchni, przy Szkole Podstawowej nr 9 – boisko wielofunkcyjne, a na osiedlu Bór doposażono miejsce do rekreacji i wypoczynku (wszystkie trzy inwestycje wykonane zostały w ramach Budżetu Obywatelskiego). Przy ulicy Grota Roweckiego powstaje chodnik (jest to pierwszy etap, w dalszych planach jest budowa chodnika o łącznej długości ponad 1,2 km). Na osiedlu Łyżwy – na wniosek mieszkańców – powstał plac zabaw z elementami siłowni plenerowej. Trwa budowa ostatniego odcinka ulicy Wieżowej oraz rozbudowa ulicy Torowej. W trakcie jest także wykonywanie łącznika pomiędzy ulicami Staffa i Sportową.
 
PIERWSZY KROK W ODNAWIANIU TARGOWISKA
Hala na Targowisku Miejskim przeszła remont. Odnowione zostały m.in. stoiska i sanitariaty oraz podest wejściowy. Dzięki temu remontowi sprzedawcy mogą pracować, a mieszkańcy robić zakupy w normalnych warunkach. - Nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ mamy na względzie dalsze, sukcesywne remonty placu targowego. W tym zakresie proszę jednak Państwa o jeszcze odrobinę cierpliwości – mówi prezydent, Konrad Krönig.
 
KLUBY SENIORA Z DOFINANSOWANIEM
Wraz z początkiem roku gmina Skarżysko otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Senior+. Przyznana kwota wynosi niemal 100 tysięcy złotych i przeznaczona jest na działalność Klubów Senior + w mieście. Przypomnijmy, że w Skarżysku działają dwa takie kluby: jeden na osiedlu Milica, drugi na Dolnej Kamiennej.
 
DOFINANSOWANIA DO ŻŁOBKÓW
Gmina pozyskała ponad 150 tysięcy złotych z programu Maluch+ na zapewnienie miejsc w żłobkach i klubie dziecięcym dla dzieci do trzeciego roku życia.
 
DOFINANSOWANIA DO BUDOWY DRÓG
Gmina pozyskała łącznie kilkaset tysięcy złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych do rozbudowy ulicy Torowej (prace są w toku) oraz do remontu ulicy Asfaltowej (inwestycja odbędzie się w przyszłym roku).
 
LOBBING W SPRAWACH WAŻNYCH DLA MIASTA
Prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig kilkakrotnie apelował w minionych miesiącach do parlamentarzystów i przedstawicieli rządu w sprawach ważnych dla rozwoju miasta, m.in. o uwzględnienie Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu „szybkich szprych” (szybkich linii kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego), o budowę tunelu pieszo-rowerowego pod torami w obrębie skarżyskiego Dworca PKP, modernizację linii kolejowych, czy o wpisanie budowy zbiornika Bzin do rządowego Programu Rozwoju Retencji.
- Nie będziemy ustawać w zabieganiu o o sprawy ważne dla naszego miasta, których realizacja zależna jest od strony rządowej – mówił prezydent, Konrad Krönig.
 
ZIELONE ŚWIATŁO DLA BUDOWY ZALEWU BZIN
Prezydent miasta w wakacje zaapelował do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o wpisanie budowy zbiornika Bzin do rządowego Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 roku. Ostatecznie inwestycja znalazła się w programie, a o planach budowy zbiornika, który połączy funkcje retencyjne z rekreacyjnymi, w czasie konferencji prasowej w Skarżysku z udziałem m.in. władz miasta mówił wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski.
 
STREFA KREATYWNEGO BIZNESU - WARTOŚĆ PROJEKTU WYNOSI PONAD 900 TYS. ZŁ
W Skarżysku powstał Inkubator Przedsiębiorczości, czyli przestrzeń biurowa dla stawiających pierwsze kroki w biznesie przedsiębiorców. W Inkubatorze swoje miejsce znajdzie kilkanaście młodych firm, które przez pierwszy rok nie będą ponosiły kosztów za wynajem biura. Stworzenie Inkubatora było elementem projektu „Skarżyska Strefa Kreatywnego Biznesu”, realizowanego przez Centrum Obsługi Inwestora i zarazem uzupełnieniem oferty COI (obok Inkubatora Technologicznego).
 
W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE O POTENCJALE MIASTA
We wrześniu w Skarżysku po raz czwarty odbywało się Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, organizowane w mieście z inicjatywy prezydenta Konrada Kröniga. W wydarzeniu wzięli udział przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele samorządów z Polski i z zagranicy (m.in. z USA, Anglii, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Angoli). Tematem przewodnim tegorocznej edycji forum były start-upy.
 
POMOC DLA LOKALNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW
Targi Kielce oraz gmina Skarżysko-Kamienna, reprezentowana przez Centrum Obsługi Inwestora, podpisały w czerwcu umowę o współpracy, w ramach której małe i średnie firmy z powiatu skarżyskiego mogą wystawiać się w czasie imprez targowych w Targach Kielce na preferencyjnych warunkach. Pierwsza okazja ku temu miała miejsce w czasie 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego we wrześniu – swoją ofertę na targach zbrojeniowych, dzięki współpracy z gminą, zaprezentowały dwie lokalne firmy, które mają swoje siedziby w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym.
 
WPŁYWY DO BUDŻETU I NOWE MIEJSCA PRACY
Sprzedawane przez miasto tereny pod prywatne inwestycje zupełnie zmieniają swoje oblicze. Przykładem może być nieruchomość, sprzedana przez gminę lokalnemu przedsiębiorcy, który obecnie buduje tam Ośrodek Badawczo-Rozwojowy i planuje budowę budynku biurowego. Firma już dzisiaj informuje, że niebawem będzie zatrudniała nowych pracowników, w tym także biurowych, ze znajomością języków obcych.
- Jak widać tego typu inwestycja to nie tylko wpływy do budżetu miasta z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz podatków, ale także miejsca pracy dla skarżyszczan – podkreśla prezydent miasta.
 
NOWY ZAGRANICZNY PARTNER MIASTA
Skarżysko-Kamienna zyskało nowe miasto partnerskie – Grodno na Białorusi. Porozumienie o współpracy pomiędzy miastami zostało oficjalnie podpisane we wrześniu w trakcie Międzynarodowego Forum Biznesowego Niemen 2019 w Grodnie. Miasta nawiązały kontakty na niwie gospodarczej, jednak w planach są również inne aspekty współpracy.
Prezydent miasta podjął również kroki, by odbudować stosunki partnerskie z miastem Kawarna w Bułgarii.
 
SKARŻYSKO PRZYJAZNE SENIOROM
Jesienią prezydent miasta, Konrad Krönig podpisał porozumienie włączające Skarżysko do programu Ogólnopolska Karta Seniora, dzięki czemu starsi mieszkańcy miasta mogą wnioskować o bezpłatne wyrobienie karty, a następnie korzystać z szeregu zniżek. Prezydent miasta odebrał także certyfikat „Gmina przyjazna seniorom”, jako wyróżnienie za prowadzoną politykę prosenioralną. Zbiegło się to w czasie z organizacją kolejnej edycji Skarżyskich Dni Seniora z licznymi, bezpłatnymi propozycjami dla starszych skarżyszczan.
 
WIELE OKAZJI DO ŚWIĘTOWANIA
Miniony rok obfitował również w wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Odbyło się kilka dużych imprez plenerowych, a na scenie pojawiały się znane polskie zespoły. Skarżysko uroczyście i hucznie obchodziło „Święto Wolności” w 30 rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji na Placu Staffa za Miejskim Centrum Kultury odbył się koncert z udziałem grup Proletaryat oraz Jary Oddział Zamknięty. Hucznie świętowaliśmy także Dni Miasta, których gwiazdą był zespół ICH TROJE, natomiast na zakończenie sezonu letniego w Skarżysku odbywał się Ogólnopolski Zlot CABRIO POLAND – towarzyszyły mu koncerty, których zwieńczeniem był występ grupy BIG CYC.

- Jak widać na zestawieniu, był to intensywny rok. Oczywiście jestem świadomy ogromu spraw, z którymi musimy się zmierzyć oraz z licznych oczekiwań mieszkańców. Jestem jednak przekonany, że przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy i kolejne, mniejsze oraz większe sukcesy – podsumowuje prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.
 
Trwa budowa skateparku i torów do pumptracka z unikatowym w skali kraju elementem – półkolistą sferą do jazdy na rolkach, deskach czy hulajnogach.

 

Na działce, sprzedanej przez miasto, skarżyski przedsiębiorca buduje Ośrodek Badawczo-Rozwojowy i planuje budowę budynku biurowego.

Przedsiębiorcy ze Skarżyska, dzięki współpracy miasta z Targami Kielce, mogli zaprezentować się na Targach Zbrojeniowych, które są jednym z najważniejszych wydarzeń prezentujących dokonania przemysłu zbrojeniowego z całego świata.
 

Jedną z inwestycji, które odbywały się w ostatnich miesiącach w Skarżysku jest remont Przedszkola nr 1. Zmienił się nie tylko budynek, ale i teren wokół.

 

W Skarżysku powstanie zalew Bzin – tę dobrą informację w obecności prezydenta Skarżyska ogłosił w wakacje wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 
Skarżysko po raz czwarty było gospodarzem Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego, które przyciągnęło gości z różnych stron świata.
 
Za nami kilka dużych imprez plenerowych, między innymi Ogólnopolski Zlot Kabrioletów CABRIO POLAND. Skarżysko gościło załogi z całego kraju.Zespół ICH TROJE wystąpił w Skarżysku w czasie Dni Miasta, ale na scenie w trakcie innych imprez plenerowych występowały też m.in. grupy: BIG CYC, Jary Oddział Zamknięty, Proletaryat.
 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.