Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Skarżysku

1 września – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – w Skarżysku odbywały się nie tylko wojewódzkie, uroczyste obchody, ale swoje propozycje dla mieszkańców przygotowały również miejskie placówki: Muzeum Orła Białego i Miejskie Centrum Kultury.

 

 

 

 

Wrześniowe wspomnienie w Muzeum Orła Białego
Pokazy walki na białą broń, przy dźwiękach muzyki wojskowej z okresu 20-lecia międzywojennego i samej Wojny Obronnej 1939, były największą atrakcją związaną z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Tego dnia obowiązywała promocyjna cena wstępu do muzeum - 5 zł, a z zaproszenia skorzystało kilkuset gości.
„Szermierka, jako sport w okresie II Rzeczypospolitej” - to myśl przewodnia, która przyświecała rekonstruktorom z Grupy Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Rekonstruktorzy wystąpili m.in. w replikach strojów szermierczych z „tamtych lat”. Prezentowano pojedynki na szablę sportową i klasyczny floret. Duże zainteresowanie wzbudził też pokaz szermierki na bagnety. Podziwiano mini wystawę starej broni szermierczej. Szermierzom bili brawo prezydent miasta, Konrad Krönig i wiceprzewodniczący Rady Miasta, Bogusław Ciok.
Całości towarzyszyła muzyka „z epoki” w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka. Jak zwykle nie brakło chętnych na przejażdżki BTR-em, konne galopy i gorący poczęstunek.
Warto przypomnieć, że tak 1 września, jak i przez kolejne trzy miesiące w Muzeum im. Orła Białego czynna będzie wystawa czasowa poświęcona 4. Pułkowi Piechoty Legionów.
 
Specjalny seans w Kinie Centrum
W niedzielę, 1 września swoją propozycję dla mieszkańców przygotowało także Miejskie Centrum Kultury. Po południu w Kinie Centrum odbywał się bezpłatny seans filmu „Kurier”, który przypomina historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
 
W Skarżysku odbywały się także uroczyste obchody wojewódzkie – informację znaleźć można TUTAJ.

foto Muzeum im. Orła Białego

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.