Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Skarżysku

W niedzielę, 1 września w Skarżysku odbędą się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w których udział wezmą także służby mundurowe województwa świętokrzyskiego. Obok oficjalnych obchodów w Skarżysku zaplanowano także inne wydarzenia adresowane do mieszkańców.

 

 
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego przy Urzędzie Miasta, gdzie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. O godzinie 11.15 uczestnicy przejdą do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. O godzinie 12.00 w Sanktuarium rozpocznie się patriotyczny w wykonaniu solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z towarzyszeniem Chóru Garnizonowego z Kielc. Kolejnym punktem uroczystych obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Tomasika. O godzinie 13.30 rozpocznie się apel pamięci oraz salwa honorowa. Uczestnicy złożą kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.
 
Współorganizatorami wojewódzkich obchodów z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są: wojewoda świętokrzyski - Agata Wojtyszek, marszałek województwa Świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej - Konrad Krönig, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach – dr Dorota Koczwańska-Kalita, Kustosz Sanktuarium - ks. Prałat dr Jerzy Karbownik, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Artur Barański.
 
Prezydent miasta zaprasza do udziału zarówno w wojewódzkich, oficjalnych obchodach, jak i do udziału w przygotowanych na 1 września propozycjach Muzeum Orła Białego i Miejskiego Centrum Kultury.
 
1 września w Muzeum Orła Białego
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej bilety do skarżyskiego Muzeum Orła Białego będą kosztowały 5 zł. Od kilkunastu dni trwają zapisy na przejażdżki pojazdem BTR, które zaplanowano w niedzielę 1 września w godz. 11-15. Począwszy od godz. 14 placem muzealnym zawładną szermierze z Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Przez cztery godziny będzie można oglądać m.in.: pokazy walki na szable i florety, jak również szermierkę na bagnety. Całości towarzyszyć będzie mini wystawa broni szermierczej. Wszystko pod kątem ukazania szermierki jako jednego z „flagowych” sportów II Rzeczypospolitej i szabli, jako broni oficera wrześniowego wojska. Atmosferę niejako dodatkowo tworzyć będą utwory muzyczne z okresu 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka.
Muzeum będzie w tym dniu otwarte w godz. 8-19.
 
Bezpłatny seans – „Kurier” w Kinie Centrum
Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zapraszają również mieszkańców miasta na bezpłatną projekcję filmu „KURIER”. Seans odbędzie się 1 września o godz. 17.15 w Kinie Centrum.
 
Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie. W tle rozgrywają się wydarzenia kluczowe dla przyszłości naszego kraju.
 
Zapraszamy – seans jest bezpłatny.

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.