Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

V Skarżyski Piknik Historyczny: Wikingowie, husaria, powstańcy styczniowi i żołnierze Wojska Polskiego... w jednym czasie, w jednym miejscu

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej po raz piąty było gospodarzem Skarżyskiego Pikniku Historycznego. W sobotę, 20 lipca na terenie placówki spotkali się m.in. żołnierze Wojska Polskiego z 1939 roku, powstańcy z 1863 roku, Wikingowie, Słowianie, przedwojenna Policja oraz husaria. Każda z grup rekonstrukcyjnych zadbała o wyjątkowe atrakcje dla gości pikniku.

 

 

 

Tegoroczny, 5. już Piknik Historyczny odbywał się w wyjątkowym dla Muzeum Orła Białego roku – placówka świętuje 50-lecie istnienia. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig, a w jego imieniu słowa gratulacji i życzenia z okazji jubileuszu na ręce dyrektora Muzeum Orła Białego, Grzegorza Bienia przekazał Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta.
 
Piknik rozpoczął się o godzinie 11.00 tradycyjnym wystrzałem z armaty. Po krótki, oficjalnym powitaniu gości przez organizatorów oraz Krzysztofa Myszkę, zastępcę prezydenta Skarżyska, licznie zebrani goście mogli zwiedzać poszczególne stoiska i przyglądać się prezentacjom grup rekonstrukcyjnych. W Pikniku Historycznym wzięły udział:
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży (Wojsko Polskie 1939),
- Klub Historyczny "Hird" Kielce (Wikingowie, Słowianie),
- Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich (Husaria - XVII wiek),
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu (Szkoła Obrony powietrznej, powieść o karabinie),
- Stowarzyszenie 4 Pułku Piechoty Legionowej (Legiony Polskie, Wojsko Polskie 1939),
- Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne "Grot" (oddział powstańczy z 1863 roku)
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Bellum" (umundurowanie i uzbrojenie z I wojny światowej).
 
Uczestnicy Pikniku mogli także własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, przygotować pamiątkową przypinkę, częstowani byli „jubileuszowym” bigosem, o dodatkowe atrakcje zadbały także jednostki z terenu miasta, zaś wieczorem nie zabrakło akcentów muzycznych. Wystąpił świętokrzyski bard, Marek Fijałkowski oraz zespół „Old Marinners”.
 
Dyrekcja i pracownicy Muzeum składają serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które uświetniły jubileuszowy piknik. Słowa podziękowania składają również wspaniałej publiczności.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.