Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Młodzież z „Dwójki” w Sejmie RP

Dzięki wyjątkowemu zaproszeniu posłanki Marzeny Okły- Drewnowicz, 6 czerwca odbyła się wycieczka do Sejmu RP, w której udział brali uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką nauczycieli: Elżbiety Herman, Katarzyny Szumielewicz i Renaty Peli. Celem wycieczki było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu i Senatu oraz sprawdzenie, jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce.
 

 

 

Przy wejściu głównym do Sejmu gości ze Szkoły Podstawowej nr 2 przywitała posłanka Marzena Okła- Drewnowicz, która oprowadzała grupę po gmachu Parlamentu z przewodniczką. Panie opowiadały o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania Parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej, o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.
 
Zwiedzanie rozpoczęło się od Sali Plenarnej Sejmu RP, gdzie posłanka zapoznała uczniów z głównym aspektem pracy Sejmu, jakim jest proces legislacyjny. Mówiła też oprawach i obowiązkach parlamentarzystów. Wrażenie – jak opisują uczestnicy wycieczki – było ogromne: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania „na żywo” do wiadomości telewizyjnych.
 
W międzyczasie posłanka Marzena Okła-Drewnowicz wytłumaczyła, kto może zostać posłem, w jakim wieku oraz jakie funkcje wykluczają się. W odpowiedzi na zadawane pytania pani przewodnik opowiedziała o komisjach sejmowych i ich działaniu.
 
Zwiedzając, grupa z SP 2 mijała sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Na korytarzach sejmowych uczniowie spotykali znanych posłów. Widzieli pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty - jak chociażby laski marszałkowskie z poprzednich wieków, plany (makietę) kompleksu sejmowego, czy tablice poświęcone wybitnym członkom parlamentu oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Po tej żywej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie przyszedł czas na posiłek w popularnej stołówce parlamentarnej.
 
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych wraz opiekunami i uczniami składa serdeczne podziękowania posłance Marzenie Okle-Drewnowicz za ufundowanie wycieczki.

 

źródło: na podstawie informacji SP 2 w Skarżysku-Kamiennej | foto SP 2

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.