Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

O Unii Europejskiej w Dniu Europy

9 maja obchodzony był Dzień Europy – święto jedności i pokoju w Europie, ustanowione w rocznicę podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. Tego dnia prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig spotkał się z posłanką do Parlamentu Europejskiego, Różą Thun. Była to okazja do rozmowy o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej i zmianach, jakie w naszym otoczeniu przez ten czas.
 

 

 

Dzień Europy – zwany także Dniem Unii Europejskiej – obchodzony jest w rocznicę przedstawienia przez Roberta Schumana 9 maja 1950 roku planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Również w Skarżysku-Kamiennej zaakcentowano tę rocznicę. Gościem prezydenta miasta, Konrada Kröniga była europosłanka Róża Thun, a głównym tematem rozmowy korzyści dla polskich samorządów z członkostwa w Unii oraz rozwiązania, nad którymi Róża Thun na co dzień pracuje i którymi chciałaby nadal zajmować się w Parlamencie Europejskim. Europosłanka podkreśliła, że cieszy ją obecność flagi Unii Europejskiej przed Urzędem Miasta w Skarżysku.
 
- Gratuluje tego, że tak mocno podkreślacie, że Unia Europejska jest tutaj. Skarżysko jest w Unii, a Unia jest w Skarżysku – mówiła Róża Thun.
 
Prezydent miasta, Konrad Krönig również podkreślał, że przynależność do Unii Europejskiej jest powodem do dumy. Przypomniał, jak wiele zmienia się w naszym otoczeniu, dzięki unijnym dofinansowaniem.
 
- Dzięki funduszom unijnym nasz kraj, region i nasze miasto mają szansę mocno się rozwijać. Do Skarżyska-Kamiennej, biorąc pod uwagę także zawarte preumowy, do roku 2020 trafi z unijnych pieniędzy 100 milionów złotych. To są olbrzymie pieniądze wykorzystywane na rewitalizację, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, na rozwój infrastruktury w naszym mieście – mówił Konrad Krönig, prezydent miasta, dodając, że łącznie z wkładem własnym z budżetu miasta można mówić o inwestycjach wartych ponad 150 mln zł. - Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby nasze miasto bez tych unijnych dofinansowań – podkreślał.
 
Róża Thun gratulowała umiejętnego sięgania i wykorzystywania pieniędzy z funduszy unijnych. Podkreślała, że każda wpłacana przez nasz kraj do unijnej kasy złotówka, wraca podwojona. Przypomniała jednocześnie, że członkostwo w Unii to także m.in. zrównywanie poziomu życia mieszkańców krajów unijnych.
 
- Parlament Europejski to nie jest klub dyskusyjny. Pracujemy nad konkretnymi projektami – dodawała europosłanka, przytaczając jako przykład zniesienie opłat roamingowych, starania o rozszerzenie ochrony praw konsumentów i walkę z podwójną jakością produktów, wprowadzenie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo na drogach, czy walkę o czyste powietrze i ograniczenie produkcji plastiku.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.