Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Tak obchodziliśmy Święto Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej

Święto Konstytucji 3 maja w naszym mieście tradycyjnie było okazją do całodziennego świętowania na różne sposoby. Przed południem odbywały się oficjalne miejskie obchody – po południu imprezy sportowe.

 

 

 

 

 

Część oficjalna rozpoczęła się Mszą św. za Ojczyznę w Sanktuarium Ostrobramskim, po której uczestnicy święta – parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich, związków zawodowych, zakładów pracy, harcerze, młodzież ze skarżyskich szkół i przedszkoli, liczni mieszkańcy miasta i okolic – spotkali się przy pomniku Bojownikom o Niepodległość, by uczcić rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej konstytucji, a także, by oddać hołd jej twórcom.
 
Gospodarzami uroczystości byli: prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig i przewodniczący Rady Miasta, Leszek Golik.
 
- W naszym kalendarzu jest wiele okazji, przy których spotykamy się w tak licznym gronie, wspominamy doniosłe wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, przywołujemy pamięć o naszych przodkach, staramy się wyciągać wnioski z naszej wspólnej przeszłości i celebrować wolność, dzięki której możemy swobodnie realizować swoje marzenia i pasje, plany zawodowe i osobiste. 3 maja jest jedną z tych okoliczności – świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji, którą zadziwiliśmy Europę i która była symbolem zwycięstwa ludzi dążących do niezależnej, suwerennej, wolnej i silnej Polski – mówi w swoim wystąpieniu prezydent miasta, Konrad Krönig. - Dziś obchodzimy 228. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni tej ustawy zasadniczej. Od ponad 200 lat Konstytucja ta stanowi dla naszego narodu źródło motywacji i  siły. Chociaż obowiązywała przez krótki czas i pomimo tego, że nie udało się wcielić w życie wszystkich jej postanowień, była, jest i pozostanie elementem naszej pamięci zbiorowej, wyrazem naszej tożsamości i narodowej dumy, z której możemy czerpać inspirację, by śmiało patrzeć w przyszłość - dodawał.
 
Uroczystość zakończyła się złożeniem przez delegacje kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Niepodległość.
 
Okazją do dalszego celebrowania Święta Konstytucji były wydarzenia sportowe, do udziału w których zapraszał prezydent miasta i Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. Pierwszym z wydarzeni był rekreacyjny Marszobieg Konstytucji, w którym udział brały całe rodziny – nie liczył się wynik, lecz sam udział, integracja i promocja aktywnego spędzania czasu. Natomiast punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczął się III Bieg Konstytucji, w którym wzięło udział ponad 150 zawodników.
 
Z wynikami biegu głównego można się zapoznać na stronie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji - TUTAJ.
 
Relacja ze świętowania 3 maja w Skarżysku także w cyklicznym programie
„Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku”. Zachęcamy do obejrzenia:

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.