Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Oliwia Niewczas z SP nr 2 została laureatką Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Ma dopiero 12 lat, a już rozumie, że nieznajomość prawa szkodzi i jak ważne jest to, aby być świadomym swoich praw i obowiązków. Oliwia Niewczas, uczennica klasy 6a Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej zajęła III miejsce w Polsce wśród uczniów szkół podstawowych w Ogólnopolskiej Akademii - Konkursie Wiedzy o Prawie, organizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.
 

 

Już na szczeblu okręgowym uczennice skarżyskiej „Dwójki” były najlepsze – Oliwia Niewczas (kl. 6) i Amelia Sieczka (kl. 5) zdobyły maksymalną liczbę 40 punktów i rywalizowały ze sobą w dogrywce. Poziom wiedzy zaprezentowanej przez uczennice był bardzo wysoki. Komisja miała trudne zadanie i ostatecznie do trzeciego etapu tego konkursu zakwalifikowała się Oliwia Niewczas.
 
Oliwia świetnie zna zapisy Konstytucji RP, Konwencji o Prawach Dziecka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przepisy z dziedziny prawa cywilnego, karnego, postępowania w sprawach nieletnich. Doskonale wie, czym jest mediacja, jak sporządzić testament, złożyć reklamację, co zrobić w przypadku naruszenia dóbr osobistych oraz jak chronić dane osobowe. Ponadto doskonale orientuje się w zawodach prawniczych, a jeden z nich chciałaby wykonywać w przyszłości.
 
Dziewczynka przeszła dwa etapy konkursu wiedzy o prawie, by w konsekwencji reprezentować okręg świętokrzyski i miasto Radom w finale.
 
Etap centralny odbył się 16 maja 2018 r. w gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie. Oliwia znalazła się w elitarnym gronie 28 najlepszych uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, laureatów etapu okręgowego.
 
Każdy uczestnik losował pytanie i odpowiadał ustnie przed komisją oraz publicznością. W czasie wypowiedzi ustnej oceniana była nie tylko znajomość zagadnień z wielu dziedzin prawa, lecz również sposób prezentacji. Treść wypowiedzi musiała być rzeczowa, dynamiczna i zawierać wnioski. Pod uwagę brano również następujące kryteria: utrzymanie kontaktu wzrokowego, autentyczność przekazu, budzenie wyobraźni, dykcję itd.
 
Oliwia Niewczas zaprezentowała się wspaniale. Jej spokój, koncentracja oraz talent oratorski poparty dużą wiedzą prawniczą sprawiły, że zajęła znakomite, trzecie miejsce w kraju. Warto podkreślić, że Oliwia jest kolejną laureatką SP2 tego prestiżowego konkursu.
 
Na wyróżnienie zasługuje również Maria Syposz, uczennica klasy piątej SP nr 2 - najmłodsza uczestniczka etapu okręgowego, która zajęła w nim V miejsce.
 
Szkolnym koordynatorem konkursu i mentorem uczniów była pani Ewa Kopeć, która przygotowała młodzież SP 2 do I, II i III edycji Konkursu Wiedzy o Prawie.
 
Młodym pasjonatom prawa serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
Źródło: materiał własny SP2

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.