Przypominamy, co zrobić z gruzem po remoncie i starymi meblami
W związku z nasilonymi w ostatnim czasie informacjami o bałaganie panującym przy altanach śmietnikowych, które w wielu przypadkach są efektem wakacyjnych remontów mieszkań, raz jeszcze przypominamy mieszkańcom, jak prawidłowo postępować z odpadami, jakim cyklem odbierane są odpady wielkogabarytowe (np. stare meble) oraz, co zrobić z odpadami poremontowymi. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na utrzymanie porządku i estetyki na osiedlach.
CO ZROBIĆ ZE STARĄ SOFĄ, CZY TELEWIZOREM?
WIELKOGABARYTÓW I ELEKTROŚMIECI NIE WYRZUCAMY ZE „ZWYKŁYMI” ŚMIECIAMI
Odpady wielkogabarytowe to wszelkiego rodzaju odpady, które ze względu na duże rozmiary i/lub wagę nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe śmieci; są to na przykład: stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, elementy wyposażenia wnętrz, rowery, zabawki dużych rozmiarów, opony.
Do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe. Tego typu odpady można oddawać bez limitu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który mieści się przy ul. Mościckiego 43 i jest czynny przez sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30, zaś w soboty w godz. 8.00 – 12.00).
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie, np. zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one, jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci należy zbierać selektywnie, następnie poddać procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów.
ODBIÓR WIELKOGABARYTÓW Z OSIEDLI WIELORODZINNYCH – RAZ W MIESIĄCU
Ten rodzaj odpadów należy wystawiać do odbioru zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Wielkogabaryty i elektrośmieci w zabudowie jednorodzinnej odbierane są raz na kwartał, w zabudowie wielorodzinnej – raz w miesiącu (w ostatni wtorek każdego miesiąca).
Zachęcamy do zapoznania się z konkretnymi datami odbioru wielkogabarytów i elektorśmieci na Państwa osiedlach – harmonogramy były dostarczane do każdego mieszkańca, można je znaleźć również na stronie Urzędu Miasta www.skarzysko.pl w zakładce GOSPODARKA ODPADAMI.
Apelujemy do mieszkańcom skarżyskich bloków, by wielkogabaryty i elektrośmieci wystawiać przy altanach śmietnikowych zgodnie z harmonogramem ich odbioru – w przeciwnej sytuacji stare meble, czy telewizory przez wiele dni zaśmiecają altany śmietnikowe, niszcząc estetykę całej okolicy.
NIE CHCESZ CZEKAĆ? ODDAJ WIELKOGABARYTY DO PSZOK
Odpady wielkogabarytowe można również BEZPŁATNIE i bez limitu oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który mieści się przy ul. Mościckiego 43 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 oraz w soboty w godz. 8.00 – 12.00.
REMONT W MIESZKANIU? CO ZROBIĆ Z GRUZEM?
REMONTUJESZ – ZAMÓW POJEMNIK
Pojemnik na odpady poremontowe można BEZPŁATNIE zamówić u operatora odbierającego odpady na terenie gminy (MS EKO, telefon 41 25 34 127).
W przypadku gospodarstwa domowego można bezpłatnie oddać maksymalnie 500 litrów. W przypadku budynków wielorodzinnych limit oblicza się łącznie dla całego budynku, jako iloczyn ilości mieszkań (maksymalnie 500 litrów na każde gospodarstwo domowe).
REMONT PROWADZI FIRMA?
Przypominamy także, że w przypadku prowadzenia prac przez firmę budowlaną, zagospodarowanie odpadów poremontowych jest obowiązkiem tej firmy.
ODPADY POREMONTOWE BEZ LIMITU DO PSZOK
Gruz można również BEZ LIMITU oraz BEZPŁATNIE oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przypominamy, że PSZOK mieści się przy ul. Mościckiego 43 i jest czynny przez sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30, zaś w soboty w godz. 8.00 – 12.00).
Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się ze szczegółami:
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – kto, gdzie, kiedy i co może oddawać do PSZOK? Szczegóły TUTAJ
- Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych – znaleźć można TUTAJ
- Informatory "JAK SEGREGOWAĆ ODPADY" znaleźć można TUTAJ oraz TUTAJ