Finał ogólnopolskiej Pracowni Miast w Rzeszowie - Skarżysko jako przykład miasta z pomysłami na innowacyjność
Prezydent Skarżyska-Kamiennej wziął udział w finale Pracowni Miast, odbywającym się w Rzeszowie. Został zaproszony do udziału w sesji poświęconej innowacyjności miast i tworzeniu dobrych warunków dla start-upów. Biorąc udział w dyskusji, wspólnie z włodarzami m.in. Krakowa, Rzeszowa i Starachowic, prezydent Konrad Krönig wspierał się konkretnymi przykładami ze Skarżyska.
Pracownia Miast to ogólnopolska akcja organizowana przez Gazetę Wyborczą. Jednym z miast, w których pracownia odbywała się w czasie III edycji, było Skarżysko-Kamienna. Akcja w naszym mieście składała się z dwóch wydarzeń: szkoleń adresowanych do konkretnych grup (jedno dotyczyło promocji marki Skarżyska-Kamiennej, drugie szkolnictwa zawodowego i jego dostosowania do potrzeb przedsiębiorców) oraz otwartej debaty, w czasie której dyskutowano o tym, czy Skarżysko może stać się ośrodkiem turystycznym, jakie ma atuty i jak może wspierać start-upy. Relację z Pracowni Miast w Skarżysku znaleźć można TUTAJ i TUTAJ.
Finał III edycji Pracowni odbywał się 29 marca w Rzeszowie. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali również przedstawiciele Skarżyska-Kamiennej. Finał poświęcony był dwóm niezwykle ważnym dla polskich miast zagadnieniom: innowacyjności i ekologii. Na te tematy dyskutowano w gronie przedstawicieli samorządów, świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i gości – specjalistów również z zagranicy. Prezydent Skarżyska-Kamiennej poproszony został o udział w sesji poświęconej innowacjom i tworzeniu warunków do rozwoju start-upów. Dyskutowano o tym, jaką rolę w rozwoju miasta odgrywa przemysł kreatywny, start-upy i kreatywna przestrzeń do pracy.
- Stawiamy mocno w tej kadencji na Inkubator Technologiczny – mówił o sposobach na innowacje w mieście prezydent Konrad Krönig. - Inkubator wcześniej traktowany był jak nietrafiona inwestycja i świecił pustkami. Podawano go jako przykład niepotrzebnie wydanych gminnych pieniędzy. Podjęliśmy konkretne decyzje, jak to zmienić i dzisiaj możemy mówić o sukcesie w tym aspekcie. Powołaliśmy Centrum Obsługi Inwestora, jednostkę która ściąga inwestorów do miasta i zarządza inkubatorem. Postawiliśmy mocno na rozwój start-upów. Staramy się młodych ludzi aktywizować i zachęcamy do tego, by po studiach z Krakowa czy Warszawy wrócili do rodzinnego miasta i tutaj prowadzili swoje firmy. Mamy już przykłady takich firm – dodawał. Mówił również o przykładach firm, które po okresie inkubacji w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym, postanowimy rozwinąć swoją działalność już poza inkubatorem. - Kupują tereny, budują hale, zatrudniają pracowników – podkreślał włodarz Skarżyska-Kamiennej.
Zabierając głos w dyskusji prezydent Skarżyska mówi o naszym mieście, jako miejscu otwartym na biznes, wspierającym przedsiębiorczość, z odpowiednim klimatem do inwestowania i podawał jako przykłady praktyki wdrożone w Skarżysku w tej kadencji samorządowej. Jak podkreślał prezydent, jednym z takich innowacyjnych narzędzi jest Miejska Baza Terenów Inwestycyjnych, czyli multimedialny portal z mapami, który w jednym miejscu skupia informacje o dostępnych w mieście terenach inwestycyjnych. Baza została stworzona z inicjatywy prezydenta miasta na początku tej kadencji i od początku jest narzędziem chętnie wykorzystywanym przez osoby i firmy szukające działek lub hal pod swoją działalność.
- Finał pracowni miast skupił samorządowców, przedstawicieli biznesu oraz świata nauki z całej Polski. Bardzo cieszę się, że znalazłem się w tym wąskim gronie panelistów i mogłem zabrać głos w dyskusji, mówiąc o pozytywnych przykładach płynących z naszego miasta. Uważam, że była to doskonała promocja Skarżyska-Kamiennej – podsumowuje prezydent Konrad Krönig.