Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wkroczyło w kolejny etap działalności. Gratulacje i życzenia również od władz Skarżyska
Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej uczestniczył w uroczystym otwarciu wystawy stałej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wernisaż wystawy, prezentującej historię polskiego lotnictwa wojskowego, był jednocześnie symbolicznym zakończeniem fazy budowy placówki i jej wkroczeniem w nowy rozdział. Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku doszło do podpisania umowy o współpracy partnerskiej między dęblińskim Muzeum a naszym miastem.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to jedna z najmłodszych instytucji kultury, powołanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Muzeum uroczyście otworzono w 2011 roku. Po 6 latach placówka zakończyła fazę rozbudowy i uroczystym otwarciem wystawy stałej pt. Historia Polskich Sił Powietrznych Muzeum wkroczyło w kolejny etap działalności.
Wernisaż odbywał się 7 marca. W tym ważnym dniu w Muzeum w Dęblinie zebrali się liczni goście, a wśród nich m.in. Sławomir Frątczak - dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, gen. dyw. pil. Jan Śliwka - Zastępca Dowódcy Generalnego, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk - Rektor Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, generał Franciszek Macioła - prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Tadeusz Zemuła - prezes Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, liczne grono przyjaciół Muzeum i sympatyków lotnictwa. W uroczystości w imieniu władz Skarżyska-Kamiennej uczestniczył Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta. Wszystkich zebranych serdecznie powitał Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych.
Po oficjalnym otwarciu wystawy, goście zostali zaproszeni do jej zwiedzenia. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum:
Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można obejrzeć m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność. Znajduje się tu również Sztandar – Relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej.
Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Na wystawie można zobaczyć m.in. produkowane przez ZSRR myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja – SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR – Mi-24; są radary i rakiety przeciwlotnicze. W hangarze zlokalizowano wystawę silników lotniczych – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu Suchoj – Su.
Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej złożył gratulacje i życzenia dalszego rozwoju i sukcesów dyrektorowi dęblińskiego Muzeum oraz Komendantowi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Prezydent przekazał dyrektorowi Pawłowi Pawłowskiemu pamiątkowy grawerton z gratulacjami z okazji otwarcia wystawy stałej i słowami uznania za nieoceniony wkład placówki w upowszechnianie historii i tradycji polskiej wojskowości. Zaprosił również delegację Muzeum Sił Powietrznych do udziału w Dniach Skarżyska-Kamiennej, które odbędą się w pierwszy weekend czerwca.
Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku miasto Skarżysko-Kamienna podpisało porozumienie z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Było to przypieczętowanie już wcześniej podjętej współpracy i zapowiedź dalszych, częstych kontaktów oraz wzajemnego wspierania się. W podpisanym dokumencie obie strony zadeklarowały wzajemne wspieranie się przy realizacji ważnych celów: propagowanie idei patriotycznych, organizację m.in. imprez o charakterze patriotycznym, historycznym, prelekcji, wykładów i spotkań, a także podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu zagadnień związanych z działalnością Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Relację z tego wydarzenia znaleźć można TUTAJ.