Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Spotkanie z nauczycielami w sprawie reformy oświaty

W środę w patio Miejskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie informacyjne z nauczycielami ze skarżyskich szkół. Spotkania są cykliczne i odbywają się w lutym i marcu. Spotkanie rozpoczął Krzysztof Myszka, który w imieniu prezydenta Skarżyska, Konrada Kroniga powitał wszystkich zgromadzonych i życzył owocnych rozmów. Po cyklu spotkań z nauczycielami, odbywać się będą spotkania z rodzicami.

 

Wicewojewoda Andrzej Bętkowski zapewnił, że nauczyciele otrzymają odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące wprowadzanej przez rząd reformy oświaty, a co za tym idzie likwidacji gimnazjów. Następnie głos zabrał świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

- Spotkania odbywają się w gminach województwa świętokrzyskiego. Nowe prawo oświatowe wejdzie w życie od 1 września bieżącego roku. Gimnazja mogą być włączane do innych szkół, albo stopniowo wygaszane. W wyniku reformy nauka w liceach i technikach będzie wydłużona, powstaną również szkoły branżowe – mówił kurator.

Obecnie samorządy podejmują uchwały intencyjne o sieciach szkół. Następnie uchwała trafia do kuratora oświaty, aby wydał opinię. Uchwały opiniują również związki zawodowe. W Skarżysku taka uchwała już została podjęta. Do 31 marca musi być podpisana uchwała ostateczna, samorząd musi przy jej podejmowaniu uwzględnić opinię kuratora. W efekcie zmian powstanie 8-klasowa szkoła podstawowa. Nauczyciele zgromadzeni na spotkaniu mogli usłyszeć m.in. jakie mają prawa i możliwości dotyczące zatrudnienia po wprowadzeniu reformy, poinformowano ich również o podstawie programowej, która powstała po licznych konsultacjach i została skierowana do zaopiniowania m.in. przez związki zawodowe. Nauczyciele do końca czerwca odbędą szkolenia związane z wdrażaniem w szkołach nowej podstawy programowej. Po zapoznaniu nauczycieli z założeniami nowej reformy, nauczyciele mieli okazję zabrać głos i dopytać o nurtujące ich sprawy. Pytali m.in. o limity liczby uczniów w klasach, o to czy nauczyciel uczący w klasach I-III szkoły podstawowej będzie mógł uczyć wszystkich przedmiotów, czy będą zmiany w liczbie przedmiotów, jeśli chodzi o zajęcia z podziałem na grupy (obecnie są to języki obce, informatyka i wychowanie fizyczne).

 

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.