35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - obchody w Skarżysku (VIDEO)
Wczoraj przy pomniku Bojowników o Niepodległość na Skwerze Solidarności w Skarżysku z inicjatywy prezydenta Konrada Kroniga i przewodniczącego Rady Miasta Leszka Golika odbyło się spotkanie upamiętniające 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Uroczystość poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego oraz minuta ciszy dla ofiar stanu wojennego.
Podczas spotkania wiceprezydent Krzysztof Myszka w imieniu prezydenta Konrada Kroniga odczytał list skierowany do mieszkańców miasta przypominający o wydarzeniach z grudnia 81 roku.
- W nocy z 12 na 13 grudnia na polskich ulicach pojawiły się opancerzone pojazdy i czołgi. Rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycji. O 6 rano Telewizja Polska i Polskie Radio nadały przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłosił on wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W kraju nastał zupełnie nowy – narzucony Polakom – porządek publiczny. 13 grudnia 35 lat temu rozpoczął się mroczny rozdział w Polskiej historii. Czas strachu, upokorzenia, niepewności, bezsilności... Ludzi związanych z działalnością opozycyjną szykanowano i prześladowano. Aresztowano lub internowano niemal 10 tysięcy osób. Niestety, najtragiczniejsze skutki stanu wojennego to liczne ofiary śmiertelne. Ich dokładna liczba do dzisiaj nie jest znana. Dzisiaj, 13 grudnia 2016 roku – po 35 latach – spotykamy się, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego – mówił prezydent miasta.
- Pamiętajmy, że stan wojenny był okresem tragicznym także dlatego, że wróg nie przyszedł z zewnątrz – wojnę Polakom wydała władza PRL. Polakom założono knebel. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym Państwie, jednak na ulicach polskich miast coraz częściej i liczniej pojawiają się manifestacje grup, które chcą głośno wyrazić swoją dezaprobatę, zwrócić uwagę na próbę ograniczania ich praw, domagające się demokratycznej dyskusji, broniące Trybunału Konstytucyjnego, niezależności, godności i prawa do posiadania własnych przekonań. W polskim społeczeństwie znów dochodzi do ostrych i zaciekłych konfliktów, a wiele osób mówi DOŚĆ. 13 grudnia to dobra okazja do refleksji nad obecnym stanem rzeczy, do uświadomienia sobie, jakie prawa daje nam demokracja i do korzystania z nich – dodawał prezydent.
Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta, Leszek Golik, który wypowiadał się w podobnym tonie.
Po części oficjalnej wystąpiły dziewczyny z Gimnazjum nr 2. "Kocham wolność" zaśpiewała Natalia Depo a piosenkę "Dorosłe dzieci" Wiktoria Duda i Dominika Bracka. Na gitarze zagrała Kamila Kwiatkowska.
Delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod pomnikiem Bojowników o Niepodległość.
Stan wojenny w Polsce wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.