Skarżyszcanie, Państwo Kozłowscy otrzymali Świętokrzyską Nagrodę Kultury
W czwartek w Kielcach zainaugurowano Rok Kulturalny i Sezon Artystyczny 2016/2017. Była to również okazja do wręczenia Świętokrzyskich Nagród Kultury corocznie przyznawanych przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zeszłym roku z inicjatywy dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Katarzyny Michnowskiej-Małek, która zgłosiła kandydatury osób ze Skarżyska, nagrody powędrowały m.in. w ręce pracowników MCK. Również w tym roku dyrektor MCK wytypowała osoby, które zostały nagrodzone. Mowa o Lucynie i Andrzeju Kozłowskich.
- Bardzo się cieszę, że po raz drugi zgłosiłam kandydatury osób związanych z życiem kulturalnym i ze Skarżyskiem i że również w tym roku udało się odebrać Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Oprócz samego sukcesu Państwa Kozłowskich, to również promocja naszego miasta i dowód na to, że nie brakuje w nim osób utalentowanych – mówi Katarzyna Michnowska Małek, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.
Andrzej Kozłowski to twórca ludowy, rzeźbiarz, pochodzący z regionu świętokrzyskiego. Ze sztuką ludową związany jest od 17. roku życia. Po śmierci rodziców wykonał swoją pierwszą pracę - drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie było dla niego swoistym lekarstwem na smutek albo też wyrażeniem szczęśliwych chwil.
Za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Powiatowe Dęby, tytuł Skarżyszczanina Roku w dziedzinie animator kultury. Za propagowanie sztuki ludowej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich: Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Izby Regionalnej WDK w Kielcach, Muzeum w Iłży, Centrum Promocji Polskiej w Brukseli oraz licznych zbiorach prywatnych kolekcjonerów.
Dzieli się też swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą. Jest bardzo otwarty w przekazywaniu swych doświadczeń. Prowadzi szereg prelekcji, pogadanek dla dzieci i młodzieży.
Z kolei Lucyna Kozłowska to polska wycinankarka ludowa, związana z regionem świętokrzyskim, gdzie urodziła się, wychowała i mieszka do dziś.
Swoją twórczość artystyczną zaczynała od rzeźbiarstwa i malarstwa. Jej ulubionym motywem był święty Franciszek. Największe sukcesy artystka osiągnęła jednak w wycinankarstwie – sztuce kiedyś powszechnej, dziś unikatowej i zjawiskowej. Dzika przyroda Gór Świętokrzyskich jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Za swoją artystyczną działalność otrzymała w 2014 roku Nagrodę im. Władysława Orkana „za ocalenie od zapomnienia wycinanki ludowej oraz promowanie dziedzictwa kultury i sztuki” – przyznana przez Fundację im. Władysława Orkana Od wielu lat działa aktywnie w Skarżyskim Klubie Twórców „SKART”.
Laureatami tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Kultury zostało 16 osób oraz instytucji. Wszyscy swoją artystyczną pracą upowszechniają dziedzictwo narodowe.
Nagroda jest dwustopniowa. Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego, natomiast nagrody II stopnia za osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim.