Trwa Międzynarodowe Forum Inwestycyjne
Po raz pierwszy w Skarżysku-Kamiennej odbyła się konferencja z udziałem zagranicznych gości, między innymi inwestorów, przedsiębiorców lokalnych oraz cenionych ekspertów w zakresie współpracy międzynarodowej. Konferencja oficjalnie rozpoczęła Międzynarodowe Forum Inwestycyjne Skarżysko-Kamienna 2016. Goście chwalili profesjonalne przygotowanie spotkania i stworzoną możliwość wymiany kontaktów i doświadczeń. Była to również doskonała okazja do przedstawiania potencjału miasta.
Konferencja w kilku językach obcych
Konferencja odbywała się w Miejskim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy ze Skarżyska, regionu i całego kraju, a także z zagranicy – Włoch, Belgii oraz Francji. Nie zabrakło przedstawicieli administracji publicznej i organizacji pozarządowych oraz ekspertów w zakresie współpracy międzynarodowej.
Z uwagi na rangę wydarzenia i obecność zagranicznych gości, konferencja tłumaczona była symultanicznie na języki obce.
- Witam Państwa serdecznie. Szczególnie ciepło witam gości z kręgów międzynarodowych, witam przedstawicieli biznesu regionalnego i lokalnego, witam kolegów samorządowców. Będziemy dzisiaj rozmawiali o dobrej zmianie w naszym mieście, takiej w prawdziwym wydaniu. W Skarżysku już powoli zaczyna się dobrze dziać, ale pamiętajmy, że zmiany to pewien proces. To pierwsze forum - przed nami kolejne. To początek zmiany filozofii zarządzania miastem. Mam nadzieję, że nasze miasto stanie się szybko miastem międzynarodowym. Mamy dzisiaj okazję przedstawić Państwu nasz potencjał gospodarczy – mówił, oficjalnie otwierając I Międzynarodowe Forum Inwestycyjne prezydent miasta, Konrad Krönig.
O dobrym klimacie dla biznesu, panującym w naszym mieście mówiła w czasie konferencji Ewelina Kaczorowska, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora.
- Miasto na szlaku, nowocześnie zarządzane, właśnie zmieniające swoje oblicze. To Skarżysko-Kamienna – zaczęła swoje wystąpienie dyr. COI, Ewelina Kaczorowska. Mówiła o atutach miasta, między innymi dogodnym położeniu, ułatwiających logistykę i kontakt z klientem, a także dostępnej kadrze, chętniej do podjęcia pracy oraz profesjonalnym podejściu władz miasta do obsługi inwestorów zewnętrznych i przedsiębiorców lokalnych. Zebrani otrzymali w czasie wystąpienia dyrektor Eweliny Kaczorowskiej pakiet informacji na temat zakresu działalności Centrum Obsługi Inwestora, na temat oferty Skarżyskiego Inkubatora Technologicznego oraz dostępności terenów inwestycyjnych.
Poznaliśmy plany parku na Bernatce
W czasie I części Forum odbyła się także prezentacja założeń parku tematycznego, który powstanie na Bernatce. Mirosław Hejduk z Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej w czasie Forum podtrzymywał deklarację tej wielomilionowej inwestycji, która ma stać się jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie i przyciągać do miasta tysiące turystów. Przedstawił także pierwsze plany.
- To, co Państwu dzisiaj przedstawię, to wstępne założenia. Nasza filozofia procesu inwestycyjnego polega na tym, by wykorzystać w maksymalnym stopniu to, co w tej chwili znajduje się na tym terenie i wkomponować w niego to, co chcemy zbudować od podstaw. Naszym głównym założeniem inwestycyjnym będzie budowa ośrodka edukacyjnego o roboczej nazwie „Człowiek a środowisko” - wyjaśniał Mirosław Hejduk, dodając iż podobny obiekt znajduje się w Kanadzie.
W ramach parku – obok ośrodka edukacyjnego - powstanie też szereg obiektów plenerowych oraz Centrum Badań Prozdrowotnych „Sanitas ex natura”.
Na ośrodek edukacyjno-ekspozycyjny „Człowiek a środowisko” złożą się:
-
Wystawa przyrodnicza - Muzeum Biosfery
-
Wystawa o antropopresji
-
Wystawy czasowe
-
Sale edukacyjno-dydaktyczne
-
Laboratoria wiedzy
-
Symulatory multimedialne
-
Strefa rozrywki
-
Gastronomia
-
Miejsca noclegowe
-
Zaplecze biurowe i socjalne
W planach parku na Bernatce znalazły się również m.in.:
-
Amfiteatr
-
Ogród sztuki
-
Mini ZOO
-
Park linowy i ściany wspinaczkowe
-
Leśne przedszkole - tereny edukacyjne
-
Leśny survival - tereny treningowe
-
Hotel „Domki na drzewach”
-
Ścieżki edukacyjne, pole biwakowe
-
Miejsca obserwacji dzikiej przyrody
-
Małpi gaj/bawialnia dla dzieci, wypożyczalnia rowerów i quadów
W ramach Centrum Badań Prozdrowotnych „Sanitas ex natura” powstanie „Leśne sanatorium” - metoda Shinrin-yoku (leśna terapia). Metoda opracowana w 1982 roku przez japońskie Ministerstwo Leśnictwa, rekomendowana jako metoda wspomagająca leczenie przez japońskie Ministerstwo Zdrowia. Centrum oferować będzie również ziołolecznictwo, dendroterapię, aromaterapię i apiterapię.
Skarżyscy przedsiębiorcy z inicjatywą
Kolejny punkt konferencji przeznaczony był dla „skarżyskich przedsiębiorców z inicjatywą”. O swoich firmach, podejściu do biznesu i zaletach działalności właśnie w Skarżysku mówili: Mila Matyga, właścicielka firmy Sugarhorse, Michał Chołuj z firmy Haas Recykling oraz Tadeusz Binek, przedstawiciel firmy PRES MEBEL Sp. z o.o. Sp.k.
- Od trzech lat szukaliśmy dogodnej lokalizacji na nasz zakład. Szukaliśmy miasta, w którym pomagają, wspierają i promują inwestorów. Takie miejsce znaleźliśmy tu - w Skarżysku-Kamiennej, w skarżyskim Centrum Obsługi Inwestora. To właśnie dzięki takim miasto jak Skarżysko, które ma przychylność dla inwestorów i dogodną lokalizację, możemy budować nasz wspólny kraj i naszą gospodarkę – mówił przedstawiciel firmy Haas Recykling, Michał Chołuj.
- Nasza firma jest bardzo młoda, działamy od niespełna dwóch lat, ale rozwijamy się również dzięki temu, że możemy funkcjonować w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym – dodawała Mila Matyga z firmy Sugarhorse.
- Szukaliśmy miejsca na otworzenie swojego nowego oddziału i takie miejsce znaleźliśmy w Skarżysku. Po rozmowach z prezydentem miasta i Centrum Obsługi Inwestora, rozpoczęliśmy działalność w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym. Po kilkumiesięcznym okresie inkubacji, zdecydowaliśmy się kupić halę nieopodal i tam rozwijamy swoją działalność, zatrudniając pierwszych pracowników. Od początku mieliśmy ogromną przychylność ze strony włodarzy i COI, który pomagając nam, przyczynili się jednocześnie do stworzenia nowych miejsc pracy dla skarżyszczan - mówił Tadeusz Binek, przedstawiciel firmy PRES MEBEL.
Prelekcje ekspertów
Wykłady w czasie konferencji wygłosili również cenieni eksperci w zakresie współpracy międzynarodowej. Przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej - Jerzy Drożdż, ambasador tytularny dyr. ds. współpracy z zagranicą - wystąpił z prelekcją na temat roli Krajowej Izby Gospodarczej w zakresie współpracy międzynarodowej. O polsko-włoskiej współpracy międzynarodowej mówili przedstawiciele Camera Italo Polacca. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego: Joanna Mularczyk (Departament Finansowania Handlu Zagranicznego) i Rafał Wilk (Departament Zarządzania Produktami) przygotowali wykład o wsparciu działalności gospodarczej polskich przedsiębiorstw. Szereg interesujących informacji na temat promocji gospodarczej regionu i współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych przedstawił Leszek Kołodziejczyk z PAIiIZ.
Uczestnicy konferencji zostali również zapoznani z działalnością Stowarzyszenia Alliance-Francaise w Katowicach – temat ten zreferowała przedstawicielka Stowarzyszenia, Sandrine Kosnicki. Paweł Lulek, kierownik Zespołu ds. Informacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawił informacje na temat wsparcia dla pracodawców i ich pracowników. Na zakończenie prelekcji Mario Ricci z Officine Vica S.P.A. przedstawił działalność firmy.
Jednym z punktów wydarzenia są spotkania B2B, czyli możliwość budowanie relacji biznesowych między przedsiębiorcami. Spotkania „business-to-business” w Skarżysku-Kamiennej to novum, są jednak stałym punktem profesjonalnych, branżowych konferencji i spotkań. Nie mogło ich więc zabraknąć w czasie I Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego Skarżysko-Kamienna 2016. Dla wielu przedsiębiorców wydarzenie to jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i promocji swojej działalności.
Kolejnym punktem Forum Inwestycyjnego będzie prezentacja potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Skarżyska-Kamiennej.
Przed południem odbyły się REGIONALNE TARGI PRACY, które były wydarzeniem towarzyszącym Forum Inwestycyjnemu