XXIX Sesja Rady Miasta za nami (VIDEO)
Dzisiaj po wakacyjnej przerwie (pomijając sesję Rady Miasta zwołaną na wniosek prezydenta na początku września) radni miejscy i władze miasta uczestniczyli w obradach na patio Miejskiego Centrum Kultury. Obrady rozpoczęły się o godzinie 9.00. Po otwarciu sesji Rady Miasta, stwierdzeniu prawomocności posiedzenia i przyjęcie porządku obrad, radni wysłuchali sprawozdania z działalności prezydenta miasta.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta , radni i osoby obecne na obradach mieli okazję zobaczyć film prezentujący dotychczasową, roczną działalność Centrum Obsługi Inwestora – jednostki, której powołanie było jednym z najważniejszych punktów kampanii wyborczej prezydenta Konrada Kroniga. Kronig zabiegał o powstanie COI jeszcze jako opozycyjny radny, apelując o to – bezskutecznie – do swojego poprzednika. Po roku działalności tej jednostki są już wymierne i konkretne efekty jej działalności, o czym jest mowa w zaprezentowanym filmie.
Radni przyjęli sprawozdania z wykonania budżetu za I półrocze 2016 roku, a następnie podjęli uchwały m.in. w sprawach:
- wprowadzenia zmian w budżecie miasta na 2016 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy na lata 2016-2031,
- rezygnacji Gminy Skarżysko-Kamienna z członkostwa w Polskiej Unii Mobilności Aktywnej;
- zatwierdzenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w Spółce pn. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Skarżysku- Kamiennej na lata 2016-2018 – aktualizacja;
- wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Skarżysko-Kamienna umowy o współpracy partnerskiej z Miastem Franklin Park;
- wyrażenia zgody na przyjęcie przez Gminę Skarżysko-Kamienna od Skarbu Państwa darowizny nieruchomości gruntowej, położonej w Skarżysku -Kamiennej przy ulicy Warszawskiej;- upoważnienia Prezydenta Miasta do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Warszawskiej, stanowiącej własność Gminy Skarżysko-Kamienna, na rzecz Powiatu Skarżyskiego;- zaliczenia dróg położonych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu;
- zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli wyjaśniającej;
Radni większością głosów poparli wprowadzone w porządek obrad uchwały. Po ich przegłosowaniu mieli możliwość skierować zapytania i interpelacje do władz miasta.
Radny Leszek Golik poruszył problem bezpłodności. Rząd wstrzymał program dofinansowania programu in vitro. Radny pytał, jakie są możliwości dofinansowania tej procedury medycznej przez samorząd skarżyski, jak to ma miejsce np. w Częstochowie.
- Na pewno jest to problem, o którym warto rozmawiać. Jesteśmy gotowi do dyskusji, na ile nasze miasto może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Radny Golik pytał również, jakie są szanse na odzyskanie cennego obrazu należącego do Szkoły Podstawowej nr 3, który został wystawiony na aukcję. W tej sprawie zastępca prezydenta Krzysztof Myszka był w Warszawie. Rozmowy mają zakończyć się 7 października. - Robimy wszystko, aby obraz wrócił do Skarżyska – zapewnia Krzysztof Myszka.
Radny Konrad Wikariusz pytał o kwestię parkingu obok Hermesu, który miał służyć mieszkańcom okolicznych bloków, a stał się miejscem parkingowym dla klientów placówek handlowych.
- W tej sprawie będziemy rozmawiać ze Spółdzielnią Mieszkaniową – deklarował prezydent Konrad Kronig.
Ten sam radny pytał również, co dalej z „Manhattanem” i tamtejszymi handlowcami. Władze deklarowały, że powstanie dla nich pawilon.
- Temat jest aktualny. Kupcy musieli najpierw założyć spółkę. Sprawa przedłużyła się w czasie, co uniemożliwiało podjęcie stosownych działań. Druga strona musiała uzyskać osobowość prawną. Teraz możemy rozpocząć wdrażanie koniecznych działań – odpowiadał prezydent Kronig.
Radny Henryk Piętak pytał o możliwość wykonania drogi na odcinku od ulicy Staffa do cmentarza na Zachodnim.
- Pochylimy się nad tą kwestią w przyszłorocznym budżecie. Przypominam jednak, że budżet miasta jest ograniczony. - odpowiadał prezydent miasta.
Radny Marek Gąska pytał o możliwość zagospodarowania 5 hektarowego terenu na osiedlu Dolna Kamienna położonego w okolicach ulic Bobowskich, Bilskiego i Słowikowej.
- Przyjrzymy się temu terenowi. Przeanalizujemy stosunki właścicielskie – odpowiadał prezydent.
Radny Adam Ciok pytał, czy nie będzie do końca roku problemu z wypłatami dla pracowników tzw. „budżetówki”. Przypomniał, ze za czasów poprzednika wypłaty były w ratach.
- Sytuacja finansowa miasta jest mocno stabilna. Nie przewiduje, żeby zabrakło na wypłaty dla pracowników Urzędu Miasta czy jednostek podległych, nie tylko do końca roku, ale do końca kadencji – uspokajał prezydent Skarżyska.
Radny Artur Mazurkiewicz pytał o kwestię wywozu odpadów komunalnych. W szczególności o to, dlaczego mieszkańcy nie otrzymują pojemników do zbiórki odpadów.
- Faktycznie taki warunek postawiła firma, która wygrała przetarg – informował prezydent Kronig. - Firma przedstawiła jednak najtańszą ofertę, dzięki czemu opłaty za wywóz śmieci nie wzrosną co najmniej przez 3 lata – dodał prezydent.
Wiele gmin w ogóle nie podpisało jeszcze nowych umów, bądź podpisały no gorszych warunkach, co wiąże się z podwyżką opłat za wywóz śmieci. W Skarżysku udało się uniknąć takiego scenariusza.
Ten sam radny pytał o możliwość przebudowy skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Główną.
Nie ma takiej możliwości. Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyklucza przeprowadzenie jakichkolwiek inwestycji, ze względu na planowaną przebudowę „7” również na tym odcinku.
Radny Marcin Piętak apelował, aby przyjrzeć się przebiegowi prac remontowych na ulicy Szydłowieckiej, tym bardziej , że gmina partycypuje w kosztach tego remontu. Pytał również , na jakim etapie znajduje się inwestycja na Bernatce.
- Pierwsze szczegóły podamy na zbliżającym się Forum Inwestycyjnym, które odbędzie się w Skarżysku już 6 i 7 października – odpowiadał prezydent.
Planowo inwestycja ma powstać w przeciągu najbliższych dwóch lat. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.
Radny Mariusz Bodo pytał o kwestię rekultywacji wysypiska śmieci na Łyżwach.
- Jesteśmy w kontakcie z firmą Tonsmeier. Będziemy podejmować decyzję ,co dalej z rekultywacją. Partner niemiecki ma obowiązki w tym zakresie. Interes miasta jest tutaj dobrze zabezpieczony – odpowiadał Konrad Kronig.
Na tym obrady zakończono.