Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

"Świat toruńskiego piernika" w Muzeum Orła Białego (VIDEO)

Dzisiaj w skarżyskim Muzeum Orła Białego otworzona została wystawa czasowa „Świat toruńskiego piernika”, prezentowana w serii „Miasto i ludzie”. Wystawa czynna będzie do 10 listopada. Zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć wystawę, ale również skosztować toruńskich pierników i przygotować je samodzielnie z oryginalnego toruńskiego ciasta. Gości powiatała dyrektor Muzeum Orła Białego, Monika Kowalczyk-Kogut.

 

 

 

- Przez kolejne miesiące w ramach rozpoczynającego się właśnie cyklu „Miasto i ludzie” będziemy prezentować na wystawach czasowych inne miasta i ciekawe osobistości z różnych regionów naszego kraju. Zaczynamy od Torunia i tradycji cukierniczych tego miasta. To sposób na odbycie dalekiej wyprawy bez wyjeżdżania z miasta – mówi dyrektor muzeum, Monika Kowalczyk-Kogut.

„Świat toruńskiego piernika” to niecodzienna interaktywna wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ekspozycja prezentowana w niezwykłej scenerii, która pozwala odbyć niecodzienną podróż w przeszłość nasączoną egzotycznymi aromatami. We wnętrzu stylizowanej kogi – inspirowanej żaglowcami handlowymi – zaprezentowana jest rekonstrukcja średniowiecznego piernikarskiego kramu oraz sklepiku z przełomu XIX i XX wieku. Manekiny sklepikarki, piekarza i kupca „prezentują” zabytkowe naczynia, formy do cukierków, dzbany i cynowe kufle cechowe. Ważnym i ciekawym elementem wystawy są również archiwalne plakaty, opakowania pierników i zdjęcia. Dzieci i uczestnicy otwarcia wystawy mogli również wziąć udział w warsztatach wypiekania pierników - własnoręcznego formowania dekoracyjnych pierników według tradycyjnej receptury. Zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych odbywają się o pełnych godzinach: lipiec, sierpień – dni powszednie od 10.00 do 16.00, sobota, niedziela – 14.00 – 19.00, wrzesień, październik, listopad – dni powszednie od 10.00 do 15.00 Cena biletu – 5 zł.

Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zwiedzania dla grup. Szczegółowe informacje i rezerwacje – tel. 41 252 02 31, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy.





 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.