Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

"Przydrożne drzewa" w Miejskim Centrum Kultury (VIDEO)

Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Przydrożne drzewa” Lucyny i Andrzeja Kozłowskich.

Wystawa „Przydrożne drzewa” dojrzewała najpierw w duszy Andrzeja. Ale dopiero „rodzące się” rzeźby zainspirowały jego żonę Lucynę, by usiąść do nożyczek i wyczarować przepiękne wycinanki. Tak powstał niezwykły plon tej niezwykłej wystawy.

Gości powitała dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku. Prezydenta Konrada Kroniga reprezentowała skarbnik miasta Ewa Pawełczyk.

 

 

 

Andrzej Kozłowski jest twórcą ludowym, rzeźbiarzem, pochodzi z regionu świętokrzyskiego. Ze sztuką ludową związany jest od 17 roku życia. Po śmierci rodziców wykonał swoją pierwszą pracę - drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie było dla niego swoistym lekarstwem na smutek albo też wyrażeniem szczęśliwych chwil.

Za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Powiatowe Dęby, tytuł Skarżyszczanina Roku w dziedzinie animator kultury, wspólnie z żoną Lucyną został laureatem prestiżowej Nagrody im. Władysława Orkana za ocalanie kultury ludowej oraz otrzymał tytuł Przyjaciela Radia Kielce. Za propagowanie sztuki ludowej otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Artysta chętnie wystawia swe prace w licznych galeriach, muzeach, izbach regionalnych. Dzieli się też swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą. Jest bardzo otwarty w przekazywaniu swych doświadczeń. Prowadzi szereg prelekcji, pogadanek dla dzieci i młodzieży. To także społecznik, który wyczarowuje na warsztatach dla niepełnosprawnych uśmiech na twarzach swoich podopiecznych.

Lucyna Kozłowska związana jest z regionem świętokrzyskim, gdzie urodziła się, wychowała i mieszka do dziś.

Swoją twórczość artystyczną zaczynała od rzeźbiarstwa i malarstwa. Największe sukcesy artystka osiągnęła jednak w wycinankarstwie – sztuce kiedyś powszechnej, dziś unikatowej i zjawiskowej. Dzika przyroda Gór Świętokrzyskich jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Na bazie stosunkowo prostej ludowej wycinanki, stara się wypracować własny, oryginalny styl i wzornictwo. Za swoją artystyczną działalność otrzymała w 2014 roku Nagrodę im. Władysława Orkana „za ocalenie od zapomnienia wycinanki ludowej oraz promowanie dziedzictwa kultury i sztuki” – przyznana przez Fundację im. Władysława Orkana Od wielu lat działa aktywnie w Skarżyskim Klubie Twórców „SKART”. Do obejrzenia wystawy zapraszamy do galerii Miejskiego Centrum Kultury.

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.