Henryk Czech ps. „Śmigły” Honorowym Obywatelem Skarżyska-Kamiennej
W czasie minionej sesji Rady Miasta odbyła się uroczystość wręczenia Honorowego Obywatelstwa Miasta Skarżyska-Kamiennej Panu Henrykowi Czechowi ps. „Śmigły”. W tej niezwykle ważnej i podniosłej chwili, Panu Henrykowi Czechowi towarzyszyli najbliżsi.
Na sesji Rady Miasta 28 kwietnia 2016 roku podjęta została uchwała, na mocy której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej nadano Panu Henrykowi Czechowi ps. "Śmigły". W miniony czwartek, 23 czerwca odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w trakcie której odbyło się oficjalne wręczeniu aktu potwierdzającego nadanie Honorowego Obywatelstwa Skarżyska Panu Henrykowi Czechowi. Była to jednocześnie okazja do złożenia Honorowemu Obywatelowi Miasta gratulacji i wyrazów szacunku oraz podziękowań. Na zakończenie głos zabrał również Pan Henryk Czech.
- Zostać Honorowym Obywatelem Miasta Skarżyska-Kamiennej to ogromny zaszczyt. Gdy dotarła do mnie wiadomość o podjętej uchwale przez Radę Miasta i wyróżnieniu mnie tym tytułem, odczułem ogromną satysfakcję, że moja wieloletnia działalność społeczna została tak wysoko oceniona – mówił. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania mojej osoby. Dziękuję również mojej rodzinie za wspieranie moich działań i aprobatę – dodawał.
Pan Henryk Czech ps. "Śmigły" całym swoim życiem udowodnił, że jest człowiekiem aktywnym, mocno zaangażowanym w sprawy Polski i Polaków, Wielkim Patriotą, który dobro Ojczyzny potrafił postawić ponad własne życie.
Pan Henryk Czech ps. „Śmigły”, major w stanie spoczynku, urodził się 17.01.1925 r. W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie został żołnierzem I Kompanii I Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK. W sierpniu 1945r. pod dowództwem gen. Antoniego Hedy ps. „Szary” wziął udział i odznaczył się walecznością w rozbiciu więzienia UB w Kielcach. Od tego czasu przez dwa lata musiał ukrywać się pod przybranym nazwiskiem.
W 1956 roku podjął pracę w Zakładach Metalowych MESKO w Skarżysku – Kamiennej. W roku 1980 został aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”. Współtworzył „Duszpasterstwo Żołnierzy AK”. Został Wiceprezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach oraz Prezesem Inspektoratu w Skarżysku-Kamiennej. Przez wszystkie lata swojej działalności dał się poznać jako osoba kochająca swoje miasto, organizator spotkań z młodzieżą, opiekun miejsc pamięci, szczególnie mogił żołnierzy i partyzantów. Organizator uroczystości rocznicowych w miejscach straceń takich jak Bór, Brzask oraz uroczystości na Cmentarzu Partyzanckim na Skarbowej Górze koło Skarżyska-Kamiennej.