Świętowaliśmy 3 Maja (FOTO+VIDEO)
Mszą świętą za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczęły się we wtorek uroczyste obchody z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dalsza część uroczystości odbywała się przy pomniku „Bojownikom o Niepodległość”. Po wystąpieniu prezydenta miasta, zebranych w historyczną podróż do 1791 roku zabrała młodzież z Gimnazjum nr 2, następnie liczne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej i powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele związków kombatanckich, stowarzyszeń, organizacji, politycznych, związków zawodowych, zakładów pracy, szkół, poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele mediów.
Zebranych powitał prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig, który dziękował za tak liczną obecność.
- Jest to święto demokracji i jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Właśnie konstytucja z 1791 roku wprowadzała dobre rozwiązania dla kraju. Przypomnę, że jako pierwsza proponowała likwidację liberum veto, proponowała pewne, nowe dla polskiego prawa instytucje, które dzisiaj są standardem w każdej demokracji – mówił prezydent Konrad Krönig, przypominając, iż to właśnie ta ustawa zasadnicza wprowadzała trójpodział władzy i zasadę zwierzchności narodu. - Konstytucja ta szybko została obalona przez jej przeciwników, ale zapisała się na stałe w historii naszego kraju. Przez wiele lat inne europejskie kraje wzorowały się właśnie na Konstytucji 3 Maja – dodawał.
Historię związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przypomnieli uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy uświetnili obchody programem artystycznym. Wystąpił 30-osobowy chór oraz soliści i recytatorzy: Damian Synkiewicz, Jakub Rogala, Krystian Szczygieł, Jakub Czajkowski, Patryk Półtorak, Alex Ghadhoun, Filip Uryniuk i Kacper Michalczak. Na gitarach akompaniowali: Korneli Salwerowicz, Kamila Kwiatkowska i Natalia Depo. Młodzież przygotowała program pod bacznym okiem nauczycielek: Małgorzaty Skuzy, Grażyny Gładyś i Małgorzaty Malik.
Następnie licznie zebrane delegacje złożyły pod pomnikiem „Bojownikom o Niepodległość” wiązanki.
Na zakończenie, w imieniu organizatorów, wszystkim zebranym za obecność podziękował Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta. Podziękował również wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie uroczystości.