Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Bezpieczne Skarżysko – nowe Miejskie Centrum Monitoringu i portal internetowy dla mieszkańców

 Miejskie Centrum Monitoringu od kilkunastu dni funkcjonuje w nowej siedzibie. Przeprowadzka to nie jedyna zmiana – przy jej okazji „serce” miejskiego monitoringu zostało zmodernizowane, a cały system obecnie daje wiele nowych możliwości. Uruchomiona została także strona internetowa, poświęcona bezpieczeństwu w mieście. Za jej pomocą mieszkańcy mogą również on-line zgłaszać interwencje.

 

 
 
 
Zachęcamy do obejrzenia programu „Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku”,
który poświęcony jest Miejskiemu Centrum Monitoringu
w naszym mieście i jego nowym możliwościom

 

W kwietniu 2015 roku Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej przyjęła uchwałę ws. likwidacji Straży Miejskiej. Likwidacja stała się faktem 1 października 2015 roku. Jej obowiązki częściowo przejęło Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które dotychczas zajmowało się głównie sprawami związanymi z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, a także monitoringiem miejskim. W związku z przeprowadzką Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku do nowej siedziby przy ulicy Szydłowieckiej, faktem stała się także szybka potrzeba zmiany lokalizacji Miejskiego Centrum Monitoringu, mieszczącego się dotychczas w starej siedzibie Policji przy ulicy Krasińskiego. Sytuacja ta wymusiła nie tylko konieczność przeniesienia istniejącej infrastruktury do nowej lokalizacji, ale także przeprowadzenie szeregu prac modernizacyjnych, które pozwolą na płynną zmianę technologii z analogowej na cyfrową. Monitoring Miejski nie był w zasadzie modernizowany od chwili powstania. Obecnie stare urządzenia i technologia zostały zastąpione przez nowoczesne rozwiązania stosowane w największych miastach na świecie.
 

 

- Likwidacja Straży Miejskiej przyniosła wymierne oszczędności dla budżetu miasta, co nie zmienia faktu, iż bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetów. W związku z powyższym, przyjęliśmy koncepcję typu „smart city”, której jednym z kluczowych elementów jest modernizacja systemu monitoringu wizyjnego miasta, a także samego Miejskiego Centrum Monitoringu – podkreśla prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig. - Część środków z likwidacji Straży Miejskiej przeznaczamy na inwestycję właśnie w system monitoringu, który wymaga modernizacji ze względu na wieloletnie zaniedbania w tej materii, polegające na braku jakichkolwiek inwestycji, modernizacji czy rozbudowy o kolejne lokalizacje w naszym mieście - dodaje.
 
 
Już dziś dysponujemy w Skarżysku odpowiednim systemem informatycznym, który po wykonaniu kolejnych zmian w infrastrukturze technicznej, pozwala prawidłowo i efektywnie nadzorować ruch uliczny np. poprzez automatyczną analizę łamania przepisów drogowych przez kierowców i pieszych (takich jak jazda pod prąd, skręcanie i zawracanie w niedozwolonych miejscach, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonych miejscach). Oprogramowanie to pozwala również w inteligentny sposób nadzorować imprezy plenerowe pod kątem wybryków chuligańskich, czy pozostawionych przedmiotów, co w kontekście rosnących zagrożeń terrorystycznych jest bardzo istotnym punktem bezpieczeństwa miejskiego.

 

 
W kwietniu Miejskie Centrum Monitoringu zostało przeniesione z budynku przy ulicy Krasińskiego (dawnej siedziby Policji) do budynku Miejskiego Centrum Kultury. Przeprowadzka stała się okazją do zasadniczej zmiany koncepcji w funkcjonowaniu systemu monitoringu, a także pracy operatorów systemu. Dotychczas operatorzy pracowali w nienajlepszych warunkach lokalowych. Sprzęt zainstalowany w 2005 roku, mocno wysłużony, wielokrotnie naprawiany i niemodernizowany także powodował niską efektywność pracy operatorów i całego systemu.
 

 

- Obecnie po wykonaniu modernizacji mamy nowoczesną platformę informatyczną, która stanowi bazę dla dalszych działań. W kolejnych latach będziemy nadal inwestować w rozwój i modernizację obecnych rozwiązań, aby w pełni móc wykorzystywać potencjał nowoczesnych technologii w zarządzaniu bezpieczeństwem miejskim. Chcemy, aby pewne niepożądane zdarzenia były automatycznie odnotowywane przez system, następnie analizowane przez operatorów miejskiego centrum monitoringu i dalej przekazywane do policji celem podjęcia dalszych kroków wobec przestępców i chuliganów. Jednocześnie chcemy, aby materiał video przekazany policji, stanowił czytelny i oczywisty dowód popełnienia przestępstwa. To znacząco ułatwi pracę policji, a także zmniejszy ilość występujących zdarzeń niepożądanych. Badania w różnych krajach pokazują, że monitoring video redukuję występowanie przestępstw od kilku do nawet kilkuset procent - podkreśla prezydent Konrad Krönig.
 

 

Został zainstalowany super nowoczesny serwer video wraz z jednym z najlepszych i najnowocześniejszym oprogramowaniem do zarządzania miejskimi systemami monitoringu.
 

 

- Nie będzie nadużyciem z mojej strony, gdy powiem, że dokonaliśmy prawdziwego skoku cywilizacyjnego w obszarze monitoringu miejskiego. Zastosowaliśmy zaawansowane serwery video i oprogramowanie do inteligentnej analizy video firmy Avigilon, która jest światowym liderem w dostarczaniu tego typu rozwiązań. Urządzenia już teraz pozwalają na zapis materiału video w jakości 7K. Moduł analizy wideo posiada bardzo dużą bazę predefiniowalnych zdarzeń, które sam rozpoznaję, analizuje i powiadamia operatora. Na dzień dzisiejszy kamery wymagają jeszcze wymiany, ponieważ są to stare urządzenia zupełnie nieprzystosowane do tego typu rozwiązań. Będziemy je sukcesywnie wymieniać w kolejnych latach tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości systemu – mówi Robert Pajek, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.
 

 

Miasto nie tylko zmodernizowało „serce” monitoringu miejskiego, ale także przygotowało specjalną stronę internetową, poświęconą w całości bezpieczeństwu w mieście. Poprzez stronę www.bezpieczne.skarzysko.pl mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jakie są możliwości rozwiązania popularnych problemów, ale mogą także on-line zgłosić postulat o interwencję miasta, załączając notatkę, zdjęcie i wskazać miejsca na mapie. Dostępne są także wnioski o organizację imprez masowych, pokazów pirotechnicznych, czy organizacji zgromadzeń. Ponadto zostały opisane procedury i tryb postępowania z osobami, które notorycznie łamią prawo przez nieutrzymywanie czystości, czy nie właściwą opiekę nad zwierzętami.
 
 
- Zapewniliśmy mieszkańcom nie tylko kontynuację obsługi zgłoszeń przez dawne numery Straży Miejskiej, w tym popularny numer 986, ale także chcieliśmy umożliwić współdziałanie obywateli z samorządem w kontekście bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez nowe kanały dostępu. Dziś Miejskie Centrum Monitoringu, jako element Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego pełni służbę całodobowo, czego brakowało poprzednio, gdy numery były obsługiwane przez Straż Miejską. Dodatkowo mieszkańcy mogą zgłaszać swoje problemy i interwencje poprzez specjalny formularz na stronie www.bezpieczne.skarzysko.pl – podkreśla prezydent miasta. - W kontekście bezpieczeństwa w mieście i jego dalszego rozwoju, należy podkreślić bardzo dobrą współpracę z innymi instytucjami, które cały czas wspierają nasze działania i biorą w nich aktywny udział. Na koniec roku 2015r., starosta Jerzy Żmijewski zakupił i przekazał na rzecz miasta 3 nowe, nowoczesne kamery, które bardzo dobrze wpisują się w modernizację Miejskiego Centrum Monitoringu. Bardzo ważnym ogniwem w dziedzinie planowania i koordynowania przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem jest dobra i rzetelna współpraca z Komendą Powiatową Policji w Skarżysku. Oczywiście liczymy, że współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście będzie się nadal rozwijać w wymiarze miedzy instytucjonalnym i kolejne, osoby, firmy, instytucje będą się aktywnie włączać w nasze działania – dodaje Konrad Krönig.
 
 

 NOWA SIEDZIBA Miejskiego Centrum Monitoringu

 

STARA SIEDZIBA Miejskiego Centrum Monitoringu

 

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.