Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Komendant Szary nie żyje

 Wczoraj, 14 lutego 2008 roku, po długiej chorobie zmarł Generał Brygady Antoni Heda ps.Szary. Miał 92 lata.

W niedzielę 17 lutego o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta w jego intencji. W tym dniu obchodzone będą uroczystości na skarżyskim Borze upamiętniające 68. rocznicę rozstrzelania 360 Żołnierzy Organizacji "Orzeł Biały" i Związku Walki Zbrojnej. Komendant Heda był zawsze obecny na tych uroczystościach.

Komendant Antoni Heda był Honorowym Obywatelem Miasta Skarżyska-Kamiennej (od 2001 r.) W czasie II wojny światowej organizował oddział partyzancki Armii Krajowej, który składał się z większości z ochotników ze Skarżyska-Kamiennej. Oddział ten przeprowadził wiele akcji przeciwko okupantowi niemieckiemu, uwalniając wielu więźniów w Starachowicach, Końskich i Kielcach. W planach była likwidacja katowni gestapo w Szkole nr 2 przy szosie Krakowskiej. Tylko rozkaz marszu na pomoc walczącej Warszawie przeszkodził w realizacji przygotowanego w 90 % przedsięwzięcia. W latach 1947 - 1956 przebywał w więzieniu. Kilkakrotnie skazany był na karę śmierci. Od dnia wyjścia na wolność był związany ze Skarżyskiem-Kamienna. Uczestniczy we wszystkich uroczystościach partiotycznych organizowanych na terenie miasta. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari, kilkakrotnie Krzyżem Walecznych oraz innymi odznaczeniami bojowymi.

Był Honorowym Obywatelem Iłży, Starachowic, Końskich i Stąporkowa.
Pogrzeb odbędzie się 21 lutegoo godz.10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Dla osób, które chciałyby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych będzie podstawiony autobus przed Urzędem Miasta. Wyjazd o godz. 6.00

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.