Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Wystawa poświęcona Feliksowi Konderce (VIDEO)

W czwartek w Muzeum Orła Białego odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Fotografista. Feliks Konderko „Jerzy”. Zgromadzonych na otwarciu wystawy powitała dyrektor Muzeum Orła Białego, Monika Kowalczyk-Kogut. Podczas otwarcia wystawy został zaprezentowany film w reżyserii Sławomira Mazura. Dokument o losach żołnierza oddziałów AK „Ponurego” i „Nurta” – Feliksa Konderki „Jerzego” powstał z inicjatywy i funduszy jego kuzyna Mariusza Baran-Barańskiego.

 

Feliks Konderko urodzony na Młodzawach, był żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2. pułku piechoty Legionów AK „Nurta” silnie związanych z terenem Nowej Słupi. Jego pasją było fotografowanie. Nim trafił na Wykus, rejestrował życie mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Zostawił po sobie około dwa tysiące zdjęć, dzięki którym dzisiaj możemy poznać historię bohaterów czasów II wojny światowej walczących o niepodległość. Jednym z najbardziej znanych zdjęć z tego okresu jest fotografia Jana Piwnika „Ponurego”.

Po kapitulacji twierdzy Modlin 28 września 1939 roku sierżant Feliks Konderko powrócił w rodzinne strony i działał w Skarżysku w konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”. Po fali aresztowań Konderko zdołał uciec i ukrywał się u rodziny Majchrów  w Milanowskiej Wólce pod przybranym nazwiskiem Wacław Pawełkiewicz wykonując zawód fotografisty. Otworzył nawet punkt fotograficzny, aby przez kolejne 3 lata prowadzić działalność wywiadowczą. Tworzył w rejonie Nowej Słupi pierwsze grupy bojowe. W 1943 roku Feliks Konderko wstąpił do Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Losy powojenne nie oszczędziły Feliksa Konderko, 2 sierpnia 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Skarżysku – Kamiennej za działalność w organizacji „NIE” i Delegaturze Sił Zbrojnych. Spędziwszy 2 lata w więzieniu w Kielcach został uwolniony na mocy amnestii.

Odznaczony orderem Kawalera Krzyża Walecznych i Krzyża Armii Krajowej umiera 1969 roku, by spocząć w Skarżysku –Kamiennej, „u boku”  kolegów, poległych żołnierzy Zgrupowań Ponurego – Nurta.  

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.