Modelarze z całej Polski ponownie w Skarżysku
W miniony weekend w Skarżysku już po raz 16 spotkali się modelarze z całej Polski i Czech. Nad zalewem na Rejowie odbyły się XVI „Zawody Na Zakończenie Sezonu” o Statuetkę Orła Białego i nagrodę „Langenakera”. Patronat nad zawodami objął prezydent Skarżyska, Konrad Krönig.
W zawodach, które były ostatnią - siódmą w tym roku eliminacją Pucharu Polski, brały udział wyłącznie modele żaglowe. Wystartowało 35 modelarzy z 57 modelami. Wśród zawodników byli aktualni Wicemistrzowie Świata w klasach NSS – A Junior Tomek Kowalik, SpecKlub Braniewo i w klasie NSS – B Senior Marek Kołaczyk, HMKŻ Blachownia oraz srebrny medalista Mistrzostw Świata w klasie NSS – D Senior Piotr Butkiewicz ze SpecKlub Braniewo.
Puchary Polski w poszczególnych klasach zdobyli:
NSS 650 STANDARD Senior - Grzegorz Bujanowski, Konstancin
NSS 650 Junior - Jakub Zygiel, DOKiS Dobrodzień
NSS – A Senior - Jan Kmiecik, HMKŻ Blachownia
NSS – B Junior - Marcin Ochman, DOKiS Dobrodzień
NSS – B Senior - Wojciech Huk, Chojnów
Zawody rozegrano przy bardzo dobrej pogodzie. Sędzią głównym był Jan Leoniec.
- Rozgrywki organizuje Sekcja NS (Nautic Scale) Polskiego Związku Sportowego modelarstwa kołowego i pływającego. Zawody są rozgrywane według przepisów międzynarodowej organizacji zrzeszającej modelarzy budujących modele pływające „NAVIGA”, której jesteśmy członkiem. Nazwa klas modeli żaglowych „NSS” to skrót od Nautic Sail Scale. Klasy NSS A , B, C, D są klasami, gdzie startują model redukcyjne oryginalnych jednostek. Na końcowy wynik składa się ocena statyczna dokonana przez sędziów oraz wynik z regat na wodzie. Każdy model ma swoją „wartość regatową” czyli – przelicznik regatowy, który ma za zadanie wyrównać szanse poszczególnych modeli w trakcie regat – wyjaśnia Michał Daranowski, odpowiadający za organizację zawodów w Skarżysku. - Ocena polega na zgodności modelu z dokumentacją, jakości wykonania kadłuba, pokładu i nadbudówek oraz żagli, masztów i olinowania. Na wynik końcowy składa się suma oceny statycznej i wyniku z biegów. Podział na klasy NSS A, B, C, D wynika z różnych typów żagli. Jedynym napędem tych modeli są żagle, nie wolno stosować napędu mechanicznego. Klasa NSS 650 STANDARD jest polską klasą narodową i pełni rolę „przedszkola” dla pozostałych klas – dodaje.
5 i 6 września na Rejowie odbywały się jednocześnie Zawody Makiet Wodnosamolotów. Organizatorem tej imprezy była redakcja miesięcznika „RC Przegląd Modelarski”. W zawodach uczestniczyło 13 modeli, a sędzia głównym zawodów był Stanisław Maciąg.
- Makiety są niczym innym jak modelami redukcyjno–latającymi oryginalnych wodnosamolotów. Ocena również składa się z dwóch części. Pierwsza to ocena statyczna modelu dokonywana przez sędziów i potem start z wody, lot i wodowanie. Podczas lotu modelarz wykonuje modelem różne figury, jakie mógł wykonywać oryginał. Sędziowie oceniają jakość i realizm lotu. Na wynik składa się suma punktów z oceny statycznej i z lotu. Loty modele wykonują pojedynczo – wyjaśnia Michał Daranowski.
Zwycięzcy zawodów :
1. Marek Hlebowicz - modelem Macchi M 202
2. Daniel Górecki - modelem Piper J4B Cub
3. Wojciech Bochniak - modelem Osprey X-28
W podsumowaniu zawodów i wręczeniu nagród, które odbywało się tradycyjnie na terenie Muzeum im. Orła Białego, uczestniczył Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta. Gratulował zawodnikom i zaprosił ich do Skarżyska również na kolejny rok. W imieniu prezydenta Konrada Kröniga, który objął patronat nad imprezą i ufundował puchar, wręczył puchar „Fair Play” jedynej startującej w zawodach kobiecie – Bożenie Drahaim z Piotrkowa Trybunalskiego.
Modelarze wyjechali po zawodach zadowoleni z pobytu w Skarżysku.