Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Monitoringu Spółek Komunalnych

Do 24 sierpnia trwa rekrutacja do drugiej edycji Monitoringu Spółek Komunalnych. Monitoring jest bezpłatnym działaniem skierowanym do osób i organizacji pozarządowych, które chcą nauczyć się, jak w sposób skuteczny i obiektywny prowadzić kontrolę obywatelską, a także dowiedzieć się, jak działają spółki komunalne w ich gminie. Organizator, Sieć obywatelska – Watchdog Polska, nauczy uczestników i uczestniczki, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring - jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany.

 

Poniżej publikujemy treść informacji nadesłanej od organizatorów, a szczegóły znaleźć można także na stronie www.siecobywatelska.pl.

 

Chcesz zacząć swoją przygodę z kontrolą obywatelską? Mamy propozycję dla Ciebie! Koniecznie przyłącz się do Monitoringu Spółek Komunalnych, podczas którego powiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring – jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdogów.

 

O MONITORINGU

Monitoring spółek komunalnych dotyczy zbadania czterech obszarów działania spółek komunalnych – polityki gminy wobec spółek komunalnych, procedury doboru członków organów spółek, wynagradzania członków organów spółek oraz przejrzystości działania spółek.
Powyższe zagadnienia będą badane poprzez analizę dokumentów, rozmowy z urzędnikami, członkami organów spółek komunalnych oraz obserwacje własne. Na tej podstawie uczestniczki i uczestnicy monitoringu będą odpowiadać na pytania zawarte w internetowej ankiecie przygotowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

Celem monitoringu jest doprowadzenie do jak największej przejrzystości działań gminy wobec spółek komunalnych, jak również działań podejmowanych przez same spółki.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W MONITORINGU?

Monitoring skierowany jest przede wszystkim do pojedynczych osób, grup nieformalnych, a także organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej, a chciałyby zdobyć wiedzę w tym zakresie i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.
Dokładamy starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. W związku z tym serdecznie zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.

 

CO OFERUJEMY?

  • dwa spotkania stacjonarne w Pruszkowie pod Warszawą (pokrywamy wszystkie koszty uczestnictwa – w tym noclegi uczestników w pokojach dwuosobowych w ośrodku Victor DeSilva);

  • dostęp do internetowej ankiety prowadzącej przez monitoring i umożliwiającej wpisywanie zebranych w ramach monitoringu danych;

  • wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do informacji publicznej cały okres trwania monitoringu;

  • wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia kontroli obywatelskiej przez cały okres trwania monitoringu;

  • zwrot kosztów ponoszonych na bieżąco w wysokości nie wyższej niż 800 zł na gminę.

 

 

NA CO TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA UDZIAŁ W MONITORINGU?

 

  • na obowiązkową obecność na dwóch szkoleniach stacjonarnych – 11-13 września 2015 r. oraz 4-6 grudnia 2015 r.;

  • na konieczność wypełnienia ankiety zbierającej dane pozyskane w ramach monitoringu;

  • na przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców i mieszkanki monitorowanej gminy o wynikach monitoringów oraz zachęcającej do przyłączenia się do działań na rzecz zmiany;

  • na spełnienie zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach.

 

CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W MONITORINGU?

Zapoznaj się z formularz zgłoszeniowyi wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Na zgłoszenia czekamy do 24 sierpnia 2015 roku do godz. 20:00!

Monitoring zaczyna się szkoleniem otwierającym 11-13 września 2015 roku i trwa do kwietnia 2016 roku.

MASZ PYTANIA?

INFORMACJI UDZIELA

Agnieszka Zdanowicz – koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 22 844 73 55

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.