Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

UM okienkoSystem sms-owego powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach, strona internetowa z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w mieście, rozbudowa i ulepszenie systemu monitoringu – to jedne z inicjatyw, podjętych przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta.

 

 

Biuro Bezpieczeństwa powstało po zmianach organizacyjnych w Urzędzie, wprowadzonych na początku roku. Już pierwsze miesiące funkcjonowania były sprawdzianem dla tej komórki Urzędu Miasta. W czerwcu odbywały się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Województwo 2015”, których efektem było bardzo dobre ocenienie pracy biura.

 

– Byliśmy kontrolowani przez komisję Wojewody w zakresie obronności oraz jednocześnie przez komisję specjalną z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mieliśmy zaszczyt gościć między innymi dwie osoby w randze pułkownika, bezpośrednio z MON-u – informuje Robert Pajek, kierownik BBiZK. - Protokół pokontrolny powinniśmy otrzymać do końca roku, jednak już dzisiaj możemy powiedzieć, że zdaliśmy egzamin z zakresu obronności na wypadek sytuacji specjalnej. Mieszkańcy mogą czuć się spokojni, jesteśmy przygotowani – zapewnia Robert Pajek.

 

Przed Biurem Bezpieczeństwa kolejne zadania, związane między innymi z likwidacją w Skarżysku Straży Miejskiej. Od października to właśnie ten wydział Urzędu Miasta przejmie w maksymalnym zakresie dotychczasowe obowiązki strażników miejskich. W tym celu Biuro Bezpieczeństwa już nawiązuje współpracę z policją, starostwem powiatowym, czy jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w ościennych gminach.

 

– Chcemy tworzyć jedną spójną politykę bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu. Główną formacją odpowiedzialną za bezpieczeństwo mieszkańców jest policja, ale my jako Urząd Miasta jesteśmy zobligowani, aby ich działania maksymalnie wspierać – podkreśla Robert Pajek.

 

Ważnym narzędziem, pomocnym w skutecznym reagowaniu na akty wandalizmu, parkowanie w miejscach niedozwolonych, czy łamanie prawa miejscowego w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, jest monitoring miejski. System funkcjonuje w Skarżysku już od wielu lat. Teraz ma być ulepszony, by stał się skuteczniejszy i by umożliwiał np. identyfikację twarzy.

 

Kolejne, stojące przez Biurem Bezpieczeństwa i Reagowania Kryzysowego zadanie to wprowadzenie zintegrowanego systemu powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach. W początkowej fazie mieszkańcy będą powiadamiani sms-ami o możliwości wystąpienia zagrożeń, np. atmosferycznych. System ma być jednak rozbudowywany, by stał się sposobem skutecznego powiadamiania mieszkańców o różnych, ważnych wydarzeniach.

 

Zachęcamy do obejrzenia programu „Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku”, z którego można dowiedzieć się więcej szczegółów na temat działań Biura w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców.  

 

czolowka

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.