Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Apel - zagrożenie pożarowe lasów

image 154W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami wzrosło zagrożenie pożarowe lasów. Komendanta Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej oraz Nadleśnictwa Skarżysko i Suchedniów wystosowały apel do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w kompleksach leśnych i ich okolicach.

 

 

 

Apel

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna oraz Nadleśnictwo Suchedniów zwracają się wspólnie do państwa z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach kompleksów leśnych, obszarach do nich przylegających i na terenach rekreacyjnych. Na dzień 07.08.2015r. obowiązuje w lasach III – najwyższy Stopień Zagrożenia Pożarowego.

 

Nawet niewielki wiatr wystarczy, aby w skutek niezachowania bezpieczeństwa przy posługiwaniu otwartym ogniem wymknął się on spod kontroli i bardzo szybko rozprzestrzenił się i zmienił w tragiczny w skutkach pożar niszczący lasy, płody rolne oraz często także zabudowania. Nadmieniamy, że pożary lasów są bardzo niebezpieczne dla zarówno ludzi jak i dla zwierząt, ponieważ rozwijają się z wielką prędkością oraz dynamiką.

 

Komenda Powiatowa PSP wraz z Nadleśnictwami przypomina, że w lasach oraz w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno:

  • wypalać pozostałości roślinnych (np. traw, gałęzi),

  • palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci,

  • używać ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem,

  • porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

 

Wilgotność ściółki (na dzień 07.08.2015r.) waha się w granicach 11-20% a więc poniżej progu zapalności, która wynosi 30 %. Jak pokazują statystyki 90 % interwencji Państwowej Straży Pożarnej na terenach leśnych ma miejsce wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

 

Krótkotrwałe opady i burze tylko chwilowo i na określonych terenach obniżają zagrożenie pożarowe. Aby nastąpił radykalny spadek zagrożenia pożarowego opady deszczu muszą utrzymywać się minimum 2-3 dni.

 

Zbliżający się weekend według synoptyków będzie jednym z najbardziej upalnych w te wakacje. Wieloletnie doświadczenia dowodzą, że w dni wolne od pracy dwukrotnie wzrasta liczba interwencji na terenach leśnych. Niestety głównym sprawcą pożarów lasu jest niestety człowiek i nieumiejętność posługiwania się ogniem otwartym.

 

Dlatego apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas przebywania na terenach kompleksów leśnych, obszarach do nich przylegających i na terenach rekreacyjnych. Pamiętajmy, ze wspólnie przyczyniamy się do bezpieczeństwa swojego jak i osób nam najbliższych. Zapobieganie pożarom (szeroko zwaną prewencją przeciwpożarową) jest prostsze niż ich gaszenie i likwidowanie strat.

 

Pod apelem podpisują się:

st. bryg. Sylwester Hamera - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

Zastępca Nadleśniczego Michał Farys - Nadleśnictwo Skarżysko

Nadleśniczy Arkadiusz Lepa - Nadleśnictwo Suchedniów

 

 

Tekst: kpt. M. Kuźdub, Zdjęcia: Adam Krasuski, Archiwum PSP

 

image 155

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.