Oszczędności w Skarżysku, to dzisiaj konieczność
W zaistniałej sytuacji finansowej miasta szukanie oszczędności to nie tylko wyraz gospodarności, ale także – a w zasadzie przede wszystkim – konieczność. Skarżysko – Kamienna to najbardziej zadłużona gmina w województwie świętokrzyskim i jedna z najbardziej zadłużonych w całym kraju !
Oszczędności wiążą się z wieloma trudnymi decyzjami. Często te decyzje nie od razu zyskują aprobatę mieszkańców, ale trzeba pamiętać, że są wynikiem ogromnego zadłużenia miasta i ratunkiem dla utrzymania płynności finansowej.
- Przejąłem miasto w bardzo złej sytuacji. Jesteśmy najbardziej zadłużonym samorządem w regionie i jednym z najbardziej zadłużonych w kraju. Jako dobry gospodarz musiałem podjąć trudne, niepopularne, ale konieczne i dobre dla miasta decyzje – podkreśla prezydent Konrad Kronig.
Rada Miasta podjęła decyzje o likwidacji Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz o przeniesieniu Gimnazjum nr 2 do budynku przy ulicy Akacjowej. Zmiany nie ominęły także szkół podstawowych. Szkoła Podstawowa nr 9 została przekazana do prowadzenia Stowarzyszeniu „Nasze Pogorzałe”.
- Przez 10 lat w szkołach ubyło 1000 uczniów, a liczba placówek szkolnych pozostawała bez zmian – podkreśla Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska.
- To były bardzo trudne i wymagające przemyślenia decyzje. Nie było nam łatwo zmierzyć się z tym tematem, jednak reorganizacja oświaty była konieczna z troski o to, by nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości móc zapewnić naszym szkołom finansowanie – dodaje Krzysztof Myszka.
Reorganizacja oświaty to także dostosowanie jej do obecnej liczby uczniów. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 9 w roku szkolnym 2014/2015 uczyło się 56 uczniów i 10 wychowanków w oddziale przedszkolnym. Przekazanie szkoły Stowarzyszeniu to dla miejskiego budżetu znaczne odciążenie, zaś dla szkoły ratunek przed samoistną likwidacją za kilka lat z uwagi na ciągle zmniejszającą się liczbę uczniów.
W Skarżysku likwidowana jest Straż Miejska. Prezydent podkreśla, że głównym powodem podjęcia decyzji o likwidacji tej formacji były względy finansowe, ale nie tylko one.
- Aspekt finansowy jest głównym powodem, ale nie jedynym. Przy podejmowaniu decyzji kierowałem się też wolą mieszkańców. Z naszych analiz wynika, że zdecydowana większość optuje za likwidacją Straży Miejskiej – mówi prezydent Konrad Kronig.
Straż Miejska w Skarżysku będzie funkcjonowała do września.
- Nie zmienia to jednak faktu, że kwestie bezpieczeństwa są dla mnie nadal bardzo ważne. W nowym schemacie organizacyjnym w Urzędzie Miasta przewidziałem Biuro Bezpieczeństwa. Zacieśniamy ponadto współpracę z Komendą Powiatową Policji. Bardzo poważnie rozważam w kolejnych latach – gdy już oddłużymy miasto – dofinansowywanie z budżetu gminnego działalności policji – czytamy w wywiadzie, którego prezydent Konrad Kronig udzielił dla portalu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. W artykule we „Wspólnocie” Skarżysko było jednym z przykładów polskich miast, w których zapadły podobne decyzje dotyczące straży miejskich.
Zmiany dyktowane koniecznością oszczędności i racjonalizowania wydatków z miejskiego budżetu, nie ominęły również Zarządu Zasobów Komunalnych. ZZK jest w trakcie likwidacji. Zadania tej jednostki ma przejąć nowy wydział w Urzędzie Miasta – Wydział Zarządzania Lokalami. Znajdzie tam pracę kilkanaście osób, którym powierzone będą wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmował się zespół Zarządu Zasobów Komunalnych.
- Ta reorganizacja to oszczędność kilkudziesięciu etatów. Dzięki wszystkim wdrożonym przeze mnie działaniom oszczędnościowym od stycznia 2016 roku zaoszczędzimy z Państwa podatków około 5 milionów złotych w skali roku – podsumowuje Konrad Kronig.