rank website on google @ google seo rank website on google, google seo. rank website on bing @ bing seo Rank website on bing, bing seo. google knowledge graph @ knowledge graph Google knowledge graph, knowledge graph. google @ sitelinks Google sitelinks. Ctr manipulation tool @ ctr manipulation @ ctr manipulation service ctr manipulation tool, ctr manipulation, ctr manipulation service. ranking factors in google @ google ranking factors Ranking factors in google, google ranking factors. increase website ctr@ website ctr@ website ctr in google Increase website ctr, website ctr, website ctr in google. bad seo backlinks @ good seo backlinks Bad seo backlinks, good seo backlinks. google suggestions @ google autocomplete Create google suggestions, google autocomplete.

Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Budżet obywatelski w pytaniach i odpowiedziach

logo400 tysięcy złotych – tyle wynosi pula pieniędzy w budżecie obywatelskim w Skarżysku na 2016 rok. O tym, na co zostaną wydane te pieniądze, zdecydują bezpośrednio mieszkańcy. Już 7 lipca ruszy nabór projektów – czyli propozycji mieszkańców na inwestycje w ich okolicy, finansowane właśnie z budżetu obywatelskiego.

 

 

 

Budżet obywatelski? Co to jest?

Budżet obywatelski to nic innego, jak swoistego rodzaju konsultacje na temat wydatkowania części gminnego budżetu na projekty, wskazane bezpośrednio przez mieszkańców. Skarżyszczanie będą więc mogli bezpośrednio zgłaszać inwestycje do realizacji w ich okolicy, ale także współuczestniczyć w wyborze tych, które będą realizowane.

 

 

 

Jak podzielone zostały pieniądze na zadania w ramach budżetu obywatelskiego?

Na zadania objęte budżetem obywatelskim przeznaczona została na 2016 rok kwota 400 tysięcy złotych. Skarżysko podzielone zostało na 4 okręgi, a każdemu z nich przyznano 1/4 tej kwoty, a więc po 100 tysięcy złotych. Początkowo mowa była o 300 tys. zł, jednak – z uwagi na bardzo duże zainteresowanie budżetem obywatelskim ze strony mieszkańców – prezydent Konrad Krönig podjął decyzję o zwiększeniu tej kwoty do 400.000 zł.

 

 

Kto może zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego? 

Propozycję projektu do zrealizowania w danym okręgu w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, który ukończył 16 rok życia i jest zameldowany na terenie danego okręgu.

 

 

Jak zgłaszać projekty?

Nabór propozycji zadań i inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego ruszy 7 lipca i potrwa do 21 sierpnia 2015 roku. Propozycje należy zgłosić na specjalnym FORMULARZU.

 

Do formularza zgłoszenia projektu wnioskujący musi dołączyć listę poparcia dla projektu podpisaną przez co najmniej 20 mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 rok życia i są zameldowani na terenie danego okręgu.

 

Prawidłowo wypełniony formularz wraz z listą poparcia i załącznikami należy złożyć w Urzędzie Miasta Skarżyska lub też wysłać na adres Urzędu pocztą.

 

Podkreślamy, że termin składania wniosków upływa 21 sierpnia 2015 roku.

 

 

Jakie projekty w ramach budżetu obywatelskiego?

Każdy zgłaszany projekt musi przyczyniać się do pozytywnego rozwoju miasta i powinien

dotyczyć budowy lub remontu elementów infrastruktury miejskiej. Warunkiem jest, by realizacja projektu nie przekraczała roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi dotyczyć zadania planowanego do realizacji na terenie będącym własnością lub będącym we władaniu miasta. Zgłaszany projekt nie może dotyczyć zadania planowanego do realizacji na terenie

zarządzanym przez jednostki organizacyjne gminy.

Całkowity koszt zadania w ramach zgłaszanego projektu nie może przekroczyć środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego w danym okręgu i nie może być niższy niż 10%, ani wyższy niż 50 % środków przeznaczonych do wykorzystania przez dany okręg.

 

 

Projekt zgłoszony. Co dalej?

Zgłoszone wnioski będą poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Następnie ze zgłoszonymi przez mieszkańców projektami zapoznaje się Zespół Opiniujący. Zadaniem Zespołu będzie analiza projektów i opracowanie ostatecznej listy projektów - po jednej dla każdego z okręgów, które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców danych okręgów.

 

 

Kto wybierze projekty do realizacji?

Decydujący głos będzie należał do samych mieszkańców (powyżej 16 roku życia), którzy będą głosowali na projekty w swoich okręgach. Co ważne – każdy będzie mógł oddać głos tylko na jeden projekt z listy.

 

 

Które projekty będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego?

Na podstawie wyników głosowania sporządzane zostaną listy rankingowe projektów - po jednej dla każdego z okręgów. O pozycji projektu na liście rankingowej w danym okręgu decyduje wyłącznie suma ważnych głosów mieszkańców oddanych na dany projekt.

Do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznaczone zostaną projekty zajmujące najwyższe pozycje na listach rankingowych w poszczególnych okręgach - w kolejności od miejsca pierwszego, do wyczerpania puli środków przeznaczonych w danym roku budżetowym na realizację projektów w poszczególnych okręgach.

 

 

HARMONOGRAM KONSULTACJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2016 ROK

 

Od 1 lipca 2015 r. do 16 października 2015 r.

- akcja promocyjna Budżetu Obywatelskiego na 2016 r.

 

Od 7 lipca 2015 r. do 21 sierpnia 2015 r.

- składanie przez mieszkańców propozycji inwestycji i zadań do Budżetu Obywatelskiego na 2016 r.

- spotkania z mieszkańcami; akcja informacyjne dotycząca konsultacji społecznych oraz Budżetu Obywatelskiego na 2016 r.

 

Od 22 sierpnia 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r.

- weryfikacja pod względem formalnym złożonych projektów

 

1 września 2015 r. do 18 września 2015 r.

- ocena merytoryczna złożonych projektów i opracowanie rekomendacji dla Zespołu Opiniującego

 

 

Od 19 września 2015 r. do 23 września 2015 r.

- opracowanie ostatecznej listy projektów dla każdego z czterech okręgów

 

Do 25 września 2015 r.

- podanie przez Prezydenta do publicznej wiadomości:

a) ostatecznych list projektów poddanych pod głosowanie w każdym z okręgów,

b) listy projektów odrzuconych,

c) wyznaczonych miejsc w poszczególnych okręgach, w których prowadzone będzie głosowanie

na projekty;


Od 28 września 2015 r. do 16 października 2015 r.

- głosowanie na projekty

 

Do 21 października 2015 r.

- przeliczenie głosów oraz przedstawienie opinii publicznej wyników głosowania

 

Od 22 października 2015 r. do 31 października 2015 r.

- spotkania z wnioskodawcami projektów skierowanych do realizacji w celu doprecyzowania warunków realizacji projektu - prace nad kosztorysami i planami projektów w celu umieszczenia ich w planie budżetu miasta na rok 2016

 

 

Do 15 listopada 2015 r.

- ujęcie wygranych projektów w projekcie budżetu Miasta Skarżyska-Kamiennej na 2016 r.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.