Z pomocą zadłużonym
W Polsce rośnie suma niespłacanych kredytów. Jak podnieść świadomość dłużników? Jak pokazać sposoby wyjścia z pętli zadłużenia? Odpowiedzią mogą być programy wsparcia dla dłużników. Na przykład takie jak pilotażowy program „Zaradni". Właśnie trwa rekrutacja.
„Zaradni": Dać motywację. Pokazać, jak wygrać z długiem
Program „Zaradni" ma być próbą bezpośredniego wsparcia dla dłużników. To wspólne przedsięwzięcie Centrum Integracji Społecznej z Tychów i Skarżyska-Kamiennej oraz firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso. Dzięki ich współpracy, osoby z nadmiernym zadłużeniem będą miały szansę uczestniczyć w sesjach warsztatowych. Pracując z trenerami dowiedzą się, jak w praktyczny sposób rozwiązać problem zadłużenia. Warsztaty będą też służyły budowaniu motywacji. Bo ta ostatnia jest kluczem do wejścia na drogę wychodzenia z długu. Program łączy w sobie elementy psychologii z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. Dodatkowo w ramach projektu Centrum Integracji Społecznej Przeprowadzi dla wybranych osób szkolenia zawodowe sprofilowane pod potrzeby zatrudnieniowe lokalnych przedsiębiorców. To ważne, bo wielu polskim dłużnikom często towarzyszy brak pracy.
Palący problem zadłużenia
Program „Zaradni" to odpowiedź na problemy dramatycznie rosnącej grupy dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań kredytowych. W całej Polsce mówimy o 2,3 mln osób borykających się z nadmiernym zadłużeniem. To oznacza, że 10 proc. polskich gospodarstw domowych zmaga się z tym problemem. Zgodnie z lipcowymi informacjami BIG InfoMonitor, suma niespłaconych zobowiązań Polaków sięgnęła rekordowego poziomu 40 mld złotych. Na mapie dłużników prym wiodą woj. śląskie i mazowieckie.
Dłużnik zawsze sam zostaje z długiem
Piętrzące się rachunki, kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora i komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników, to presja nie do wytrzymania. Nie wiedzą jak z tej sytuacji wyjść. Dlatego wolą uciekać przed długami, niż stawić im czoło. Jednak dług nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe. Dłużnik nie wie co ma zrobić, do kogo się zwrócić. Dalej pojawia się ucieczka w szarą strefę, i często kłopoty rodzinne. Prosta droga do społecznego wykluczenia.
Pilotaż w dwóch miastach
Tychy i Skarżysko-Kamienna, to dwa miasta wytypowane do pilotażowej edycji programu „Zaradni". Program przygotowany przez firmę windykacyjną Kredyt Inkaso we współpracy z Centrami Integracji Społecznej skierowany jest do tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. To osoby, dla których zbyt duże długi mogą oznaczać pierwszy krok do wykluczenia społecznego. Program „Zaradni" ma pokazać, że z długiem można wygrać. Tylko trzeba wiedzieć jak.
Rekrutacja trwa
Jeszcze do 9 stycznia 2015 roku trwa rekrutacja do programu. Zostało kilka wolnych miejsc. Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny i nie wiąże się z żadną ukrytą formą windykacji. Program „Zaradni" ma nie tylko pomóc dłużnikom ze Skarżyska-Kamiennej i Tychów, ale jest pilotażowym działaniem, którego doświadczenia mają w przyszłości pomóc w realizacji kolejnych edycji w innych regionach Polski.
Jeśli chcieliby Państwo zgłosić się do programu „Zaradni" albo uzyskać dodatkowe informacje na temat projektu lub dowiedzieć się więcej na temat nadmiernego zadłużenia, to zapraszamy na stronę zaradni.kredytinkaso.pl lub do kontaktu pod numerem 84 638 79 48. Można też zgłosić się do Centrum Integracji Tychy lub Centrum Integracji Skarżysko-Kamienna.