Uroczysta Gala Nagrody im. Wł. Orkana w Skarżysku
W piątek 6 czerwca 2014 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyła się Uroczysta Gala wręczania XII Edycji Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana pod patronatem honorowym m.in. Wicemarszałka Sejmu RP Eugeniusza Grzeszczaka. Jej organizatorem był prezydent miasta – Roman Wojcieszek, prezes Instytutu Władysława Orkana – Stanisław Dąbrowski oraz Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie- Tadeusz Skoczek.
O godzinie 14.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbyła się Msza św. w intencji animatorów i pracowników kultury, w której wzięli udział zaproszeni goście.
Kolejną częścią imprezy była Uroczysta Gala wręczenia XII Edycji Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana, która odbyła się na sali widowiskowej MCK. Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę powoływaną corocznie - od 2002 roku - spośród dobrowolnych donatorów. Pierwszymi fundatorami byli: Jarosław Kalinowski, Stanisław Kolbusz, Czesław Siekierski i Tadeusz Skoczek.
Od 2003 roku organizacją zajmuje się Instytut Władysława Orkana powołany decyzją Rady Senioralnej Fundacji im. Karola E. Lewakowskiego i zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Ziemia Bocheńska”, nagroda nawiązuje do ideałów i etosu swojego Patrona, współtwórcy regionalizmu polskiego, wybitnego pisarza polskiego nurtu wiejskiego, który w swym dziele brał w obronę ludzi biednych, poniżonych, wyzyskanych, pokrzywdzonych przez los i dążących do zrównania warunków życia wsi i miasta.
Kapituła Nagrody jest powoływana corocznie spośród sponsorów, laureatów, przedstawicieli środowisk samorządowych, organizacji spółdzielczych, działaczy i organizatorów kultury. W celu tworzenie więzi członków kapituły z laureatami oraz ludźmi którym bliska jest misja Instytutu Orkana powołuje się Radę Senioralną ( z głosem programująco-doradczym).
W tym roku Kapituła postanowiła nagrodzić:
Bernarda Ładysza - za wybitną twórczość artystyczną
Słynny polski śpiewak operowy i aktor, swego czasu uznawany za jeden z najlepszych basów świata. W okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej był członkiem AK i uczestniczył w „Akcji Burza” na Wileńszczyźnie. W 1944 roku został zesłany w głąb ZSRR, gdzie przebywał do 1946 roku. Po powrocie do kraju podjął w latach 1946-48 studia wokalne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Wacława Filipowicza. Karierę solisty rozpoczął w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Przez wiele lat (1950–1979) był następnie solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1956 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę. Wtedy też rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Występował i odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach. Jako pierwszy polski artysta wykonał partię solową w kompletnym nagraniu opery przez wielką światową firmę fonograficzną Columbia, występując w 1959 roku obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tullio Serafina. Columbia zaprosiła go potem do nagrania całej płyty z ariami operowymi Verdiego i kompozytorów rosyjskich. Występował również w polskich filmach fabularnych, m.in. Lalce (1968), Ziemi obiecanej (1974), Dolinie Issy (1982) oraz Ogniem i mieczem (1999). Współpracował także z warszawskim Teatrem Syrena. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Złoty Krzyż Zasługi (1951), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).
Lucynę Kozłowską - za kultywowanie kultury i sztuki regionu
Lucyna Kozłowska, mieszkająca w Skarżysku-Kamiennej jest uznaną autorką wielu wycinanek - eksponowanych na wystawach, a także prezentowanych w muzeach
Andrzeja Kozłowskiego - za twórczość rzeźbiarską
Andrzej Kozłowski to bardzo barwna postać, rzeźbiarz, zabawkarz, z twórczością ludową związany od 17 roku życia., Początki twórczości A. Kozłowskiego to prace inspirowane literaturą, charakteryzuje je duża liczba szczegółów, są lakierowane. Z biegiem lat, wraz z nabywaniem przez twórcę doświadczenia, następowała skrótowość jego prac.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im.bł. Edmunda Bojanowskiego - za opiekę na ludźmi w potrzebie
Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" im. Bł. Edmunda Bojanowskiego powstało w Bochni dnia 15 lutego 1999. Opiekuje się osobami chorymi terminalnie na chorobę nowotworową oraz osobami przewlekle chorymi w szczególnej sytuacji życiowej.
Mariana Pilota - za całokształt twórczości literackiej
Powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, dziennikarz i scenarzysta filmowy, działacz ludowy, zaliczany jest do twórców "nurtu wiejskiego" choć z silną - gombrowiczowską - skłonnością do groteskowej deformacji, turpistycznej nadekspresji.
Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie" za osiągnięcia artystyczne
Zespół Pieśni i Tańca „SIEDLECANIE" powstał w 1948 roku z inicjatywy Zofii i Ludwika Zacharów - nauczycieli Szkoły Podstawowej w Siedlcu. Program artystyczny Zespołu „Siedlecanie" obejmuje tradycyjne pieśni i tańce z rodzimego regionu krakowskiego, w repertuarze zespół ma również wiązankę pieśni i tańców rzeszowskich, górali Beskidu Śląskiego, tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek. Prezentowany folklor taneczny, przeplatany piosenkami i ludową muzyką, barwne stroje wciąż dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń.
Po uroczystości wręczenia nagrody im. Władysława Orkana laureatom Bernard Ładysz otrzymał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia".
Na zakończenie Gali odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego