Trzeźwy wybór
Z inicjatywy Prezydenta Miasta Romana Wojcieszka skarżyska Straż Miejska, w ramach realizacji programu „Razem bezpieczniej", rozpoczyna od kwietnia 2014 roku cykl szkoleń pod nazwą „Trzeźwo prowadzę”. Działania te Straż Miejska może realizować dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Wydział Edukacji i Zdrowia tut. Urzędu Miasta w oparciu o wspólnie zakupiony sprzęt, umożliwiający symulację jazdy samochodem.
Symulator, który ma być wykorzystywany podczas prowadzonych zajęć, zapewni realistyczne wrażenie jazdy pojazdami, a zakupione alkogogle, zapewnią zmianę percepcji, dając odczucia podobne do tych jakie występują po spożyciu alkoholu. Jest to jedna z najlepszych i przy tym bardzo prosta metoda, by przy wykorzystaniu specjalnej konsoli do gier oraz tzw. „alkogogli” pokazać i uświadomić młodym ludziom poprzez odczuwalne wrażenia, zagrożenia wynikające z kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. Możliwość przeżywania symulacji ukazujących sposób widzenia pijanego kierowcy jak również rzeczywiste odczucie prowadzenia pojazdów przy ograniczeniu możliwości reagowania na sytuacje drogowe, pozwoli uczniom wyobrazić sobie ewentualne skutki tak nieodpowiedzialnego zachowania. Program zajęć z użyciem symulatora przewiduje naukę podstaw prowadzenia samochodu - przygotowuje do jazdy, przez co wymusza prawidłową pozycję za kierownicą, odpowiednie operowanie pedałami i drążkami zmiany biegów.
Na symulatorze można ćwiczyć między innymi :
– ruszanie i zmianę biegów,
– pokonywanie zakrętów,
– jazdę po łuku,
– prawidłowe pokonywanie skrzyżowań (w tym skrzyżowań z sygnalizacją świetlną) oraz przejazdów kolejowych,
– wyprzedzanie i omijanie,
– parkowanie,
– pomiar czasu reakcji.
Wszystkie manewry można ćwiczyć w różnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Jedną z najnowszych opcji symulatora jest jazda pod wpływem alkoholu z wykorzystaniem alkogogli. Alkogogle należą do grupy takich narzędzi, które mogą być wykorzystane w każdym szkoleniu w sposób różnorodny, ale zawsze – co najważniejsze – urozmaicają zajęcia dynamizując je i są skuteczne dla zrozumienia upośledzenia reakcji, jakiemu ulega pijany kierowca. Prowadzone szkolenia w ramach programu „Razem bezpieczniej” mają być działaniami długofalowymi i obejmą wszystkie szkoły na terenie naszego miasta.