Znaczek turystyczny
Muzeum im. Orła Białego włączyło się do gry kolekcjonerskiej polegającej na zbieraniu Znaczków Turystycznych. Znaczek nosi numer 205 i umieszczony jest na nim wizerunek czołgu T-34 (popularny „Rudy”). W województwie świętokrzyskim Znaczek Turystyczny posiadają: Zamek w Chęcinach i Muzeum w Sandomierzu. W początkach marca w Polsce było 240 miejsc posiadających ZT.
Miejsca atrakcyjne turystycznie wyróżniane są znacznikiem. Turysta-kolekcjoner zbiera znaczki z różnych miejsce. Po zebraniu 10 może drogą pocztową otrzymać specjalny znaczek kolekcjonerski, którego nie można nabyć. Rozprowadza go instytucja koordynująca.
Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, USA oraz oczywiście w Polsce. Tak więc jest to inicjatywa ogólnoeuropejska i włączają się do niej kraje spoza Europy. Na dzień dzisiejszy /dane z 02 lutego 2014 r./ istnieje w całej Europie, USA i Rosji prawie 4000 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym.
Znaczek Turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam.
Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej.
Znaczek Turystyczny w Polsce
Znaczek Turystyczny rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2004 roku. Pierwszym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w Polsce było Schronisko w Morskim Oku i Znaczek Turystyczny No. 04.
Znaczek jest podzielony na dziewięć kategorii:
• Góry, schroniska
• Trasy turystyczne
• Zamki, pałace, twierdze
• Miasta
• Miejsca kultu
• Muzea, parki
• Podziemne trasy turystyczne
• Latarnie morskie
• Inne
Największą popularnością i liczbą znaczków cieszą się kategorie: "Góry, schroniska" /69 ZT/ i "Muzea, parki" /80 ZT/