Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu
Prezydent Miasta Roman Wojcieszek serdecznie zaprasza na Oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu", które rozpocznie się 25.03.2013 r. o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Koncert oratoryjny poświęcony będzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w VIII rocznicę Jego śmierci.
8 kwietnia 2005 roku, jako jedyna w tym dniu Orkiestra w Polsce, Warszawska Orkiestra Symfoniczna"SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wykonała to przepiękne Oratorium po raz pierwszy w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7 rano na 2 godziny przed centralną ceremonią żałobną Ojca Świętego z Watykanu. Koncert ten był emitowany na żywo w tym dniu przez Telewizję Polską program 1 i TV Polonia.
Filharmonicy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego będą realizowali nadzwyczajny koncert oratoryjny BŁOGOSŁAWIONEMU JANOWI PAWŁOWI II W 8 ROCZNICĘ ŚMIERCI.
Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” wraz z poezją recytowaną przed każdą z ośmiu części Oratorium.
Ten nadzwyczajny koncert odbędzie się 25 marca 2013 r. o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku -Kamiennej.
Będzie to dużej rangi Wydarzenie Kulturalne dla Miasta i Regionu Świętokrzyskiego, tak jak to miało miejsce w miastach Mazowsza, Śląska, Podlasia, Lubelszczyzny i Warszawie. Dotychczas Oratorium zostało wystawione we wszystkich 18-stu dzielnicach Warszawy i 18 Miastach Mazowsza, Podlasia, Śląska i Lubelszczyzny obejmując wszystkie rocznice śmierci Ojca Świętego. Koncertom orkiestry patronowali Marszałkowie, Prezydenci i Burmistrzowie Miast i Województw oraz Hierarchowie Kościoła Katolickiego J. Eks. ks. Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź; J. Eks. ks. Biskup Tadeusz Płoski; J. Eks. ks. Biskup Józef Guzdek - Biskupi Polowi Wojska Polskiego; J. Eks ks. Arcybiskup Zygmunt Zimowski; J. Eks. Ks. Biskup Kazimierz Romaniuk. Ks.Prof.dr hab.Henryk Skorowski Rektor UKSW, J.Eks.Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik.
Jak głosi tradycja, dzieło to powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu.
Po raz pierwszy zostało wykonane w 1776 roku w kościele Santa Queve.
Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homiliię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii.
Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami. Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.