Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Samorządowy Kongres Oświaty

Pod hasłem „Żądamy lepszej oświaty” w dniach 26-27 września w Warszawie odbył się Samorządowy Kongres Oświaty. Celem Kongresu było wypracowanie i przyjęcie przez środowisko samorządowe rozwiązań finansowych i organizacyjnych sprzyjających realizacji zadań oświatowych oraz podniesieniu jakości edukacji.




Gośćmi pierwszego dnia Kongresu byli: prof. Michał Kulesza, Maciej Jakubowski-Podsekretarz Stanu w MEN, Ligia Krajewska i Lech Sprawka, posłowie na Sejm RP oraz przedstawiciele  jednostek samorządu terytorialnego z szefami Związku Gmin Wiejskich, Związku Miast Polskich  i Miast Metropolitarnych.

Stanowisko samorządu w sprawie oświaty stronie rządowej było przedstawione 36 razy. Tym razem samorządowcy przedstawili uzgodniony wspólnie zakres zmian w ustawach Karty Nauczyciela i w Systemie Oświaty. Zmiany obejmują łącznie 39 zapisów, które nakierowane są głównie na ucznia i jego potrzeby edukacyjne, pełnej równości podmiotów prowadzących placówki oświatowe, rozszerzenia kompetencji organu prowadzącego w zarządzaniu placówkami, ustalenia standardów kształcenia i racjonalizacji kosztów oraz uporządkowania nauczycielskiego systemu wynagrodzeń w powiązaniu z jakością i czasem świadczonej pracy. Samorządowcy podkreślali, że proponowane zmiany nie są wymienione ani w MEN ani u nauczycieli. Każdy wójt, burmistrz, prezydent na pierwszym miejscu stawia sprawy oświaty i nie chce na niej oszczędzać. Jednocześnie brak oszacowania subwencji oświatowej spowoduje, że w około 400-u gminach będzie kłopot z domknięciem budżetu na 2013 rok.

Ważne i mocne słowa powiedział do uczestników Kongresu prof. Michał Kulesza „Dziś mamy doczynienia z dwoma mechanizmami przenoszenia długu publicznego na samorząd. Pierwszy to zadania oświatowe i subwencja oświatowa, drugi to finansowanie zadań opieki zdrowotnej”. Ustawodastwo w zakresie oświaty karze zaliczyć ją do zadań zleconych samorządowi. Zatem samorządy mają powody do powództwa w sprawie finansowania zadań oświatowych.


Kwestię niekorzystnego naliczania subwencji oświatowej poruszył również poseł Lech Sprawka. Rząd narusza art. 23 ustawy o finansach Publicznych w sposobie naliczania subwencji oświatowej. Podniósł również kwestię nadzoru pedagogicznego i rolę Kuratorów Oświaty. Słaby nadzór a czasami całkowity jego brak powoduje rozmijanie się celów oświatowych organów prowadzących i nadzorczych.

Gościem drugiego dnia Kongresu była pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. Ze zrozumieniem odniosła się do kwestii przedstawionych przez samorządowców i zapowiedziała wyjście im naprzeciw oraz rozmowy w komisji trójstronnej.


Na zakończenie Kongresu samorządowcy przemaszerowali z pod pomnika Witosa na Placu Trzech Krzyży do Kancelarii Sejmu i złożyli samorządowy projekt zmian ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt tych zmian poparło ponad 212 tysięcy osób.


Czy zostaną wprowadzone? To będzie zależeć od woli i chęci współpracy, ale też zrozumienia powagi sytuacji przez Ministra Finansów, Ministra Edukacji Narodowej oraz największych central związkowych.

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.