Rok 2012 - Rokiem Kraszewskiego
20 marca 2012 roku w gościnnych murach Miejskiego Centrum Kultury, nastąpiło otwarcie wystawy „Praca tylko może dać skrzydła natchnieniu” przybliżającej życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. Patronat honorowy nad tą wystawą objął prezydent miasta Roman Wojcieszek.
Wystawę pracownicy biblioteki przygotowali w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego. Człowieka, który swą twórczością, jej różnorodnością i ogromem objął wszystkie prądy i tendencje XIX wieku. Ten wybitny intelektualista i patriota zagościł w polskim życiu umysłowym w okresie niezwykle trudnym – po upadku powstania listopadowego – ale odegrał w nim na tyle dużą rolę, że nazwano go „człowiekiem instytucją”. Po naszych wielkich romantykach to on przejął na siebie obowiązek kształtowania ducha Polaków i to, że istniejemy, że mamy własne państwo jest w dużej mierze też jego zasługą. Kraszewski swoim talentem i pracą wpisywał w historię narodów wolnej Europy prawo naszego narodu do wolności, a swoją postawą i osobą wskazywał, że jesteśmy godni być narodem wolnym. Ponieważ Kraszewski był tytanem pracy i wielkim nauczycielem historii, te określenia czynią go bliższym człowiekowi współczesnemu, początku XXI wieku.
W roku 2012 przypada 200-setna rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci pisarza, ale także 50. rocznica powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, z którego Biblioteka sprowadziła część zbiorów i materiałów do wystawy. Uroczystości otwarcia wystawy towarzyszyło spotkanie z Adamem Kulikiem – dziennikarzem związanym z lubelskim ośrodkiem TVP, poetą, publicystą i autorem filmów dokumentalnych i reportaży – oraz projekcja filmu jego autorstwa : „Wielki zapomniany. Rzecz o Józefie Ignacym Kraszewskim”.
W imprezie uczestniczyło 196 osób, głównie młodzież gimnazjalna. Wystawę zwiedzać można do 12 kwietnia 2012 r. Dla osób indywidualnych – codziennie , w godzinach otwarcia naszej filii bibliotecznej w MCK tj. w poniedziałki, środy, piątki 9 – 17 oraz w czwartki w godz. 8 – 16. Dla grup zorganizowanych zwiedzanie wystawy połączone będzie z lekcją biblioteczną, w związku z tym szkoły proszone są o indywidualne umawianie terminów z p. Agnieszką Kołodziej (Filia nr 1, ul. Sokola 38, tel. 41/ 25 12 134).