Życie jest światłem
29 lutego, w środę, prezydent miasta Roman Wojcieszek, wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek i dyrektor „Łaźni” Beata Drozdowska otworzyli w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu wystawę z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia. Szkoła zaprezentowała postać ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w spektaklu „Życie jest światłem”.
Na uroczystość przybyli m.in.: wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, dyrektor „Łaźni” Beata Drozdowska, prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek wraz z sekretarzem Janem Jańcem, radni miasta Radomia, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Leszek Pożyczka, a także asystetntka księdza profesora Joanna Kalisz-Półtorak(reprezentująca wydawnictwo Continuo). Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali: Ryszard Fałek, dyrektor PSP nr 34 Danuta Kuźmiuk oraz Roman Wojcieszek. Uczniowie przedstawili biografię ks. prof. Włodzimierza Sedlaka. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki, które nawiązywały do twórczości i działalności kapłana. Przeczytano również prywatne listy, które Sedlak wysyłał do swojej matki podczas pobytu w Sandomierzu.Po uroczystościach udano się również na Cmentarz na Firleju, gdzie zapalono znicze.
Cykl mobilnych wystaw edukacyjnych o Honorowych Obywatelach Radomia jest organizowany z inicjatywy wiceprezydenta Ryszarda Fałka. Prof. Włodzimierz Sedlak był związany z Radomiem i miejscową parafią Opieki Najświętszej Maryi Panny (dzisiejsza katedra). Urodzony w 1911 roku, od lat 60. XX wieku pracował naukowo w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Radomiu zamieszkał w 1952 r. Prowadził badania interdyscyplinarne z zakresu biologii, paleontologii, geologii i archeologii. Jego wielkim osiągnięciem są nowe teorie na temat powstania i istoty życia skutkujące ciekawymi iterpretacjami wielu zjawisk biologicznych i kulturowych. Ksiądz Sedlak przez wiele lat prowadził badania terenowe w Górach Świętokrzyskich, zwłaszcza na gołoborzach na zboczach Świętego Krzyża (Łyśca). Nauczał religii w radomskich szkołach średnich. Tytuł Honorowego Obywatela Radomia otrzymał w 1991r. Także jest Honorowym Obywatelem Skarżyska - Kamiennej. Zmarł w 1993r. Miasto Radom ufundowało grobowiec na cmentarzu na Firleju. Na budynku plebanii przy ulicy Sienkiewicza, w którym ks. Sedlak mieszkał, dzięki Proboszczowi Katedry, księdzu Edwardowi Poniewierskiemu, umieszczona została tablica ku czci Profesora. Miniony rok (2011) ogłoszony został przez Radę Miejską w Radomiu Rokiem Sedlaka, z okazji rocznicy 100-lecia Jego urodzin. Odbywały się spotkania i wystawy edukacyjne w różnych placówkach kultury. Wiceprezydent Fałek gościł wówczas w Skarżysku-Kamiennej na obchodach z tego tytułu.
www.cozadzień.com.pl
www.radom24.pl
O tej wystawie można również przeczytać i obejrzeć galerię zdjęć
TUTAJ
http://www.cozadzien.com.pl/kultura/box-news-kulturalny/5712.html
http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/4763