Podsumowanie bez deklaracji
Wczoraj t.j. 25.10.2011 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne dotyczące kształtu przyszłego centrum miasta zlokalizowanego w kwartale ulic Sokola, Niepodległości, Sporna, Żeromskiego. Najwięcej emocji podczas konsultacji i ich podsumowania wzbudziła koncepcja zagospodarowania terenu obecnego targowiska miejskiego Manhattan i ewentualnego przeniesienia handlujących tam przedsiębiorców.
O godz. 19.00 w sali konferencyjnej MCK w Skarżysku-Kamiennej 25 października spotkali się organizatorzy konsultacji pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Romana Wojcieszka, radni Rady Miasta, handlowcy z "Manhattanu" i przedstawiciele lokalnych mediów. Podsumowanie konsultacji to wynik wieloletniego procesu tworzenia studium uwarunkowań oraz miejscowego planu zagospodarowania centrum miasta w skład którego wchodzą część „A” i „B” obejmujących tereny położone pomiędzy ulicami Sporną - Żeromskiego - Sokolą - Niepodległości). Obecnie opracowywany będzie plan MPZP „C” w skład którego wchodzą tereny zlokalizowane w kwartale Bankowa - Tysiąclecia - Piłsudskiego - tereny kolejowe do torów wzdłuż ulicy Niepodległości). W celu realizacji tych planów niezbędne jest zlikwidowanie terenu obecnego targowiska Manhattan w obecnym kształcie i stworzenie na jego miejscu hali targowej z prawdziwego zdarzenia w której handlujący będą mogli sprzedawać w przyzwoitych warunkach. Niestety zagospodarowanie terenu obecnego „Manhattanu” jest dość kłopotliwy ponieważ nie cały teren jest własnością gminy. Niektóre działki pod Manhattanem należą do kilku właścicieli. Sposoby rozwiązania problemu z targowiskiem Manhattan oraz ewentualne przeniesienie handlujących tam kupców w inne miejsce było omawiana w dni 13 listopada w trakcie konsultacji społecznych. Na spotkaniu Prezydent przedstawił koncepcję zagospodarowania nowego centrum, a także trzy możliwe drogi rozwiązania "problemu" Manhattanu tj.:
- przeniesienie całego targowiska na miejsce docelowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy na wolny teren (będący własnością miasta)– przy ulicy Szydłowieckiej i Rejowskiej.
- założenie przez wszystkich handlowców podmiotu prawa handlowego, wykup brakujących działek w miejscu docelowego umiejscowienia hali (na terenie "Manhatanu") i przystąpienie wspólnie z innym podmiotem do realizacji hali.
- realizacja budowy hali (na terenie Manhattanu") przez inwestora prywatnego w ramach PPP pod wynajem dla handlowców.
Ponieważ Prezydent Roman Wojcieszek rozumie jak ważna jest decyzja w tej sprawie dał On czas do namysłu handlującym do 25 października. Do tego czasu kupcy mieli czas wypracować wspólne stanowisko w sprawie swoich miejsc pracy oraz przedstawić prezydentowi swoje ewentualne propozycje dot. zagospodarowania targowiska i przeniesienia się na czas budowy hali targowej.
Niestety w sprawie targowiska Manhattan wpłynęły jedynie trzy pisma anonimowe. Choć jak się okazało podczas wczorajszego spotkania dwa z nich były oficjalnymi stanowiskami handlujących (podpisane zostały przez kupców po ich odczytaniu przez Prezydenta Romana Wojcieszka w trakcie spotkania 25 października)
W pismach handlujący podkreślali, że zdają sobie sprawę z tego że zmiany na targowisku Manhattan muszą nastąpić. Handlujący chcą partycypować w budowie hali targowej, ale dostosowanej do ich możliwości finansowych w miejscu obecnego targowiska.
Prezydent Wojcieszek przedstawił statystykę komentarzy ze skarżyskich portali gdzie toczyła się dyskusja na temat targowiska Manhattan. Większości komentujących na tych portalach była za jego przeniesieniem na ul. Szydłowiecką, Niektóre komentujące osoby twierdziły, że handlujących nie ma co pytać o zdanie tylko ich siłą usunąć (przykład Warszawa). Większość mówiła też, że dyskusja powinna się toczyć o całym centrum, a nie skupiać się wyłącznie na Manhattanie i interesie handlujących. Komentarze te wywołały oburzenie kupców który uznali, że prezydent nie powinien podpierać się internetowymi anonimami. Na poparcie swoich słów handlowcy przedstawili prezydentowi 3000 zebranych podpisów. Następnie nastąpiła zażarta dyskusja w której Prezydent jeszcze raz wykładał swoje pomysły na rozwiązanie problemu zaś handlujący starali się znaleźć inne rozwiązania.
Handlowcy twierdzili, że działki, na których zaplanowano budowę hali targowej (według MPZP) nie są na sprzedaż.
Pytali również:
czy istnieje możliwość rezygnacji z budowy Galerii M
Czy jest możliwe ewentualne "przeniesienie" planowanej hali targowej w inne miejsce w obrębie centrum np. koło budynku banku Pekao S.A.. lub wybudowanie hali targowej na terenach boiska Sokoła (obecnie zgodnie z MPZP planowana jest tam budowa magistratu i galerii handlowej).
Po wysłuchaniu pytań prezydent Roman Wojcieszek obiecał, że porozmawia o tych propozycjach z urbanistami
podkreślając że nie wie czy zmiana usytuowania hali targowej w innym miejscu nie wpłynie niekorzystnie na układ urbanistyczny i dalszy rozwój miasta.
Niestety nastąpił impas w rozmowach na linii handlujący Urząd Miasta i strony obie strony nie doszły do konsensusu.
Handlujący mimo wybrania swoich reprezentantów nie byli w stanie na chwilę obecną wypracować konkretnego pomysłu na dalszy los Manhattanu. Pomysły przedstawione przez Prezydenta Wojcieszka do nich nie przemówiły, a oni sami nie potrafili wskazać rozwiązania. Nie złożono wiążących deklaracji. Na sesji 27.10.2011 r. radni zajmą się sprawą ewentualnego dopuszczenia do zmian w MPZP Centrum celem znalezienia furtki dla handlujących. (tak by mogli tymczasowo przenieść się na teren obecnego boiska sokół.