Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Czy będzie nowa galeria?

PA033424Wczoraj w Urzędzie Miasta w Skarżysku-Kamiennej zorganizowano spotkanie radnych Rady Miasta z ,przedstawicielami firmy Rank Progress S.A. - inwestora centrum handlowego, które ma powstać przy ulicy Południowej w Skarżysku. Na spotkaniu był obecny Prezydent Roman Wojcieszek i jego zastępcy: Grzegorz Małkus i Stanisław Grzesiak, Ewa Stachowicz naczelnik Wydziału planowania przestrzennego i ochrony Środowiska UM oraz przedstawiciele kupców z Manhatanu.

 

 

 

Przypomnijmy.
Firma Rank Progress chce wybudować galerię o powierzchni około 18 tysięcy metrów powierzchni użytkowej. Ma to być największa placówka handlowa między Kielcami i Radomiem.
- Na drodze do ich realizacji stanęły procedury z uchwaleniem do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – zaczęła Ewa Stachowicz, naczelnik Wydziału planowania przestrzennego i ochrony środowiska UM w Skarżysku-Kamiennej. - Radni podjęli decyzję o przystąpieniu do sporządzenia planu w maju 2008 roku. Jednak w maju 2009 r. procedury wstrzymano - do czasu ustalenia docelowego przebiegu trasy S7 i zjazdów z planowanego węzła Centrum tj, na kilka miesięcy. W grudniu 2009 r.wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie opinii z zakresu oddziaływania na środowisko. Później wystąpiono z projektem planu do jednostek uzgadniających. W trakcie prac nad planem zmieniły się przepisy - m.in. w 2010 r. plan trzeba było uzgadniać dodatkowo z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. W międzyczasie - w związku ze zmianą szczegółowych zapisów planu ponownie należało go uzgodnić z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ta jednak zakwestionowała proponowane rozwiązania komunikacyjne. Przygotowano rozwiązanie alternatywne - dojazd do centrum miała zapewnić nowa droga lokalna - przedłużenie ulicy Sikorskiego. Przystąpiono do kolejnego etapu sporządzania planu - do wyłożenia planu do publicznego wglądu (VIII - IX.2010 r.), na tym etapie na wniosek inwestora zmieniono zapisy o wysokości budynku. Zmiana spowodowała konieczność ponownego wyłożenia planu do publicznego wglądu (XI-XII.2010 r.). 27 stycznia br. prezydent zaprezentował MPZP Krakowska-Południowa radnym, sam plan trafił do wojewody. Nadzór dopatrzył się pewnych uchybień - plan wrócił do poprawek.  Poprawiony plan znowu wyłożono do publicznego wglądu.
- 01.09.2011 plan trafił na sesję Rady Miasta do zatwierdzenie i został odrzucony. Wniosków ze strony radnych było kilka tj. zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 25% zamiast 18 %, zmniejszenie wskaźnika zabudowy z 0,4 do 0,3 – uzupełnił Andrzej Dąbrowski, przewodniczący Rady Miasta. 
Odrzuceniem  tej uchwały byli bardzo zaskoczeni inwestorzy. Wystosowali specjalne pismo do radnych, w którym proszą o wprowadzenie jeszcze raz tego samego projektu, bez modyfikacji jej zapisów wnioskowanych przez Przewodniczącego Rady Miasta na sesji 1 września br. Bowiem projekt zmienionego tekstu planu musiałby podlegać ponownej procedurze opiniującej oraz ponownemu wyłożeniu do publicznego wglądu, co w konsekwencji i praktyce oznaczałoby, że projekt mógłby być skierowany do uchwalenia w połowie 2012 r. Na taką zwłokę w realizacji inwestycji Spółka Rank Progress S.A nie może sobie pozwolić, tym bardziej, jak podkreślali,  że "Pełnomocnik Spółki d.s Rozwoju Pani Barbara Dyś monitorowała projekt i była w kontakcie zarówno z Prezydentem i wydziałem odpowiedzialnym merytorycznie i nikt z osób uprawnionych żadnych uwag merytorycznych nie wskazywał". Na zakończenie pisma skierowanego do radnych, czytamy: "Przy podejmowani decyzji, w przedmiocie głosowania nad uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego „Krakowska -Południowa" powinni Państwo uwzględnić również korzyści płynące dla miasta i mieszkańców z jej realizacji. Wyrażają się one w wartość planowanej inwestycji, która kształtuje się na poziomie 60.000.000 zł, zwiększeniu zatrudnienia poprzez organizację ok. 600 miejsc pracy i znacznemu zwiększeniu dochodów budżetowych miasta z tytułu podatku od nieruchomości, a także korzystną zmianę ładu przestrzennego, polegającą na zagospodarowaniu terenu, który jest obecnie nieużytkiem." Zorganizowane z inicjatywy inwestora spotkanie z radnymi miało ich przekonać o zaletach tego projektu. Radni przytaczali swoje argumenty, a przedstawiciele inwestora swoje.

Radna Marzanna Łasek

{saudioplayer}1sesja.mp3{/saudioplayer}

Radby Tomasz Sekuła

{saudioplayer}2sesja.mp3{/saudioplayer}

Barbara Dyś, Rank Progress SA

{saudioplayer}3sesja.mp3{/saudioplayer}


Jan Mroczek, Prezes Zarządu Rank Progress SA

{saudioplayer}4sesja.mp3{/saudioplayer}

Radny Zdzisław Ślusarczyk

{saudioplayer}5sesja.mp3{/saudioplayer}

Prezydent Roman Wojcieszek
{saudioplayer}6sesja.mp3{/saudioplayer}

Do dyskusji włączyli się również kupcy, których przeraziła cena wynajmu za 1 metr w nowej galerii. Wg. podanych informacji może ona się wahać od 10 do 30 Euro. Niektórzy radni przyznali, że skoro raz już zaakceptowano MPZP to nie można teraz zmieniać zdania i odwlekać z podjęciem decyzji, bo przecież inwestor włożył już duże pieniądze w ten projekt inwestycyjny. Czy jednak grupa radnych złoży wniosek o wprowadzenie tego projektu na obrady sesji w dniu 27 października b.r. - czas okaże.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.