Alarm odwołany
INFORMACJA
dot. sytuacji powodziowej na terenie miasta
Skarżyska-Kamiennej
w dniach 16 - 19.05.2010 r.
Utrzymujące się od soboty 15 bm. silne opady deszczu spowodowały gwałtowny przybór wody w rzekach przepływających przez miasto. Lokalnie doszło do zalań i podtopień.
W niedzielę 16 bm. w godzinach popołudniowych sekcje JR-G PSP i OSP zabezpieczały zagrożone zalaniem posesje przy ul. Łąkowej oraz Paryskiej w rejonie zbiornika „Bernatka". Do pomocy strażakom Prezydent Miasta zadysponował koparkę „MPWiK" oraz samochód ciężarowy z piaskiem i worki. Mieszkańcy posesji przy ul. Krakowskiej 131, 135, 137 interweniowali w sprawie przepełnionego rowu, odprowadzającego wody deszczowe z obwodnicy miasta i ul. Wojska Polskiego, grożące zalaniem ich posesji. Woda w rejonie przepustu pod ul. Krakowską zniszczyła mostek dojazdowy do posesji Nr 137. O godz. 20.00 stan wody na wodowskazie „Bzin" na rzece Kamiennej przekroczył stan alarmowy i wyniósł 235 cm. Na obszar zlewni Kamiennej w okolicach Skarżyska-Kamiennej w ciągu doby spadło ok. 50 l wody/m2. Dalsze prognozy IMGW mówiły o 100 - 150 l/m2 w ciągu najbliższych dni.
W poniedziałek 17 bm. o godz. 8.00 stany wód na wodowskazach wynosiły odpowiednio:
-
„BZIN" - 334 cm;
-
„REJÓW" - 287 przy odpływie ze zbiornika 18,69 m3/sek.
W związku z powyższym Prezydent Miasta ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta Skarżyska-Kamiennej. Straż pożarna i służby komunalne kontynuowały prace zabezpieczające przed zalaniem posesji w rejonie ul. Paryskiej. W związku z zalewaniem posesji przy ul. Słonecznej od strony lasu i budowanej obwodnicy na Górze Baranowskiej, operatorzy koparek wykonawcy - firmy „Mota - Engil" przekopali rów zabezpieczający przyległy teren przed spływem powierzchniowym. Wysoki poziom rzeki Kamiennej uniemożliwił odpływ wód deszczowych z ul. Krasińskiego i Niepodległości. Doszło do podtopień pracowniczych ogródków działkowych oraz ogrodów kilku posesji położonych przy rowie odprowadzającym deszczówkę w rejonie ul. Brzozowej. Silne wezbrania wystąpiły także na rzekach Bernatce i Oleśnicy. Zbiornik „Bernatka" wypełnił się całkowicie.
Doszło do niewielkich przesączeń w okolicy przewału, które zabezpieczono workami z piaskiem. Obniżone na okres zimy piętrzenie umożliwiło przepływ znacznego nadmiaru wody.
Do podtopień w rejonie Podemłynka doszło na skutek silnego wezbrania rzeki Oleśnicy. Do zabezpieczenia domu przy ul. Oleśnickiej 19 dostarczono worki z piaskiem. Oleśnica zaczęła występować z koryta na odcinku nieobwałowanym w okolicy przysiółka Posadaj. Rzeka uszkodziła drogę dojazdową do osadnika wtórnego miejskiej oczyszczalni ścieków. Pracownicy oczyszczalni usypali groblę zabezpieczającą okolice tego miejsca przed rozlaniem w kierunku zabudowy przy ul. 3 Maja.
Spływająca woda z lasów i pól spowodowała lokalne problemy przy ulicach: Gajowej, Podlaskiej i Rycerskiej - głównie zalania piwnic, sukcesywnie usuwane przez straż pożarną.
O godz. 12.00 stany wód na wodowskazach kształtowały się następująco:
-
„BZIN" - 360 cm;
-
„REJÓW" - 284 przy odpływie ze zbiornika 18,69 m3/sek.
Do godzin wieczornych utrzymywała się stała tendencja wzrostowa.
Kulminacja przepływu nastąpiła o godz. 20.00 przy poziomie 382 cm na wodowskazie „Bzin", spowodowana zrzutem wody ponad 21 m3/sek. ze zbiornika „Rejów". W rejonie mostu drogowego na ul. Legionów straż pożarna przy wsparciu materiałowym Urzędu Miasta zabezpieczyła przed podtopieniem posesje położone w bezpośrednim sąsiedztwie Kamiennej.
We wtorek 18 bm. zanikające opady deszczu znacznie poprawiły sytuację. Ulica Paryska jest przejezdna na całej długości. Obniżyło się lustro wody w zbiorniku „Bernatka" o ok. 100 cm. Utrzymywała się stała, powolna tendencja spadkowa na rzekach.
O godz. 7.00 stany wód na wodowskazach wynosiły odpowiednio:
-
„BZIN" - 322 cm;
-
„REJÓW" - 230 cm przy odpływie ze zbiornika 6,86 m3/sek.
W ciągu dnia nie odnotowano już zgłoszeń o zalaniach lub podtopieniach z terenu miasta.
W dniu dzisiejszym 19 maja br. o godz. 9.00 w związku z dalszą poprawą warunków meteorologicznych oraz stabilizacją przepływów na rzece Kamiennej i jej lokalnych dopływach, Prezydent Miasta Skarżyska odwołał alarm przeciwpowodziowy dla miasta Skarżyska-Kamiennej.
O godz.10.00 stany wód na wodowskazach wynosiły odpowiednio:
-
„BZIN" - 244 cm;
-
„REJÓW" - 212 cm przy odpływie ze zbiornika 3,49 m3/sek.
W godzinach 8.00 - 10.00 pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych oraz Straży Miejskiej dokonali oględzin rejonów dotkniętych podtopieniami w dniach 15 -18.05.br.: ul. Paryska w okolicy zbiornika Bernatka, ul. Słoneczna, Krakowska 131, Rycerska, oczyszczalnia ścieków przy ul. 3 Maja, ul. Oleśnicka. Zagrożeń nie stwierdzono.